Cyberpunk 2077 - kobieta ze wszczepami leży na ulicy przed ewentualną śmiercią

Michał Wieczorek

Od najmłodszych lat pasjonat game devu i największy w Polsce fanboy Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.

0 komentarzy

Głupota NPC w Cyberpunk 2077. CD Projekt RED tłumaczy sprawę

Jeden z kluczowych deweloperów odpowiedzialnych za Cyberpunk 2077 wypowiedział się podczas livestreamu na temat sztucznej inteligencji postaci w grze. Według niego część głupich zachowań NPC jest celowo napisana w taki sposób, ponieważ w innym przypadku gra byłaby za trudna.

Jeżeli śledziliście uważnie rozwój Cyberpunk 2077 jeszcze przed premierą, powinniście kojarzyć naszego rodaka – Pawła Sasko. W CD Projekt RED pełni rolę lead quest designera, czyli bardzo ważnej osoby decydującej o projektowaniu zadań w grze. Podczas jednego z ostatnich livestreamów został zapytany przez oglądającego o kwestię AI postaci sterowanych przez komputer. Według wielu udzielona przez niego odpowiedź jest dosyć kontrowersyjna, a nawet można ją wziąć za prostą wymówkę. Nie jest to pierwszy raz, kiedy to wspomniany twórca wypowiada się o CP2077.

Pytanie dokładnie dotyczyło zachowania przeciwników podczas walki. Sasko skomentował to w następującymi słowami:

Zdaję sobie sprawę z tego, że nasi gracze pytają czasami, dlaczego zachowanie NPC jest tak głupie (…). SI wie, gdzie jesteście i mogłoby was znaleźć. (…) Problem jest taki, że uczyniłoby to grę bardzo niesprawiedliwą i trudną.

Nie staramy się uczynić SI mądrym. Chcemy, aby SI zachowywało się jak ludzie, którzy popełniają błędy (…).

– powiedział Paweł Sasko podczas livestreamu z Cyberpunk 2077

Dla poparcia swojej wypowiedzi dodał również naprawdę dobry przykład. Podczas używania przez nas niewidzialności i strzelenia w dane miejsce nasz wróg będzie celował właśnie w kierunku, gdzie usłyszał trafienie. Jeżeli postępowałby intuicyjnie, wspomniana niewidzialność mogłaby nie przynosić oczekiwanych korzyści dla jej posiadacza.

Mimo to wielu graczy w internecie uważa, że problem dotyczy znacznie szerszej sprawy. Między innymi zachowania policjantów lub zwykłych przechodniów w grze. Zdarzą się jednak i tacy, którzy zgadzają się z deweloperem z CD Projekt RED. Moim zdaniem warto jednak zastanowić się, czy nie da rady zbalansować produkcji nawet z lekko mądrzejszymi decyzjami podejmowanych przez NPC.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się