Cyberpunk 2077 - grafika z gry stworzonej przez CD Projekt RED, przedstawia mężczyznę z wyciągniętą częścią implantu oka

Michał Wieczorek

Od najmłodszych lat pasjonat game devu i największy w Polsce fanboy Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.

0 komentarzy

Zrobił cyberpunkową grę, a CD Projekt miał przyczynić się do usunięcia jej ze sprzedaży? [AKTUALIZACJA]

Każdy, kto próbował kiedyś zarejestrować swój produkt i wydać go na szerszą skalę, doskonale wie, jak sporym problemem mogą być znaki towarowe. Niemiła sytuacja z tym związana spotkała pewnego twórcę gier, który rzekomo naruszył prawa do nazwy Cyberpunk 2077.

Taka sytuacja spotkała Ethana H. Reynoldsa, który jest twórcą fizycznych gier fabularnych. Musiał być niezwykle negatywnie zaskoczony, gdy otrzymał wiadomość mailową o ściągnięciu jego produkcji ze sklepu. Mowa konkretnie o grze Neon Nights. Możecie się zastanawiać, dlaczego doszło do takiej sytuacji?

Sprawa dotyczy settingu danej gry – również rozgrywa się w cyberpunkowym klimacie i to najpewniej z tego powodu doszło do domysłu o naruszeniu praw. Oczywiście każdy ma prawo robić gry z cyberpunkowymi światami – CD Projekt RED nie ma do tego praw na wyłączność.

Wszystko wskazuje na to, że za zgłoszenie odpowiada bot firmy, który samodzielnie szuka ewentualnych naruszeń i automatycznie (lub niekoniecznie) wysyła takowe zgłoszenia. Neon Night w opisie na swojej stronie posiada informację o byciu osadzonym w „cyberpunkowym klimacie”. To mogło zostać źle zinterpretowane przez wspomnianego bota jako naruszenie.

[AKTUALIZACJA]

CD Projekt RED ustosunkowało się do sprawy. Wygląda na to, że Ethan H. Reynolds nie poinformował w swoich tweetach o wszystkim. Poniżej możecie znaleźć przetłumaczoną wiadomość od jednego z przedstawicieli studia w kierunku twórcy Neon Nights.

Powodem, dla którego nasz zespół prawny zareagował, było wykorzystanie znaku towarowego Cyberpunk 2077 (w tagach) do sprzedaży niepowiązanych produktów. Ta informacja została również zawarta w oryginalnym e-mailu, który otrzymałeś i częściowo zacytowałeś.

– pisze w odpowiedzi do @ethanhreynolds CD Projekt RED na Twitterze

Możliwe, że Reynolds nie pokazał całej treści maila, którego otrzymał. Niektórzy internauci w sieci zdążyli już wyrazić swoje oburzenie wobec zachowania twórcy RPG-ów w związku z naginaniem faktów.

[Dalszy ciąg artykułu sprzed aktualizacji]

W chwili pisania tego artykułu dzieło Ethana w dalszym ciągu nie wróciło do dystrybucji. Oczywistym jest, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, więc kilka redakcji zdecydowało się nagłośnić sprawę, między innymi zagraniczne GameRant. Miejmy nadzieję, że wszystko się wyjaśni w najbliższym czasie i Neon Night powróci do dystrybucji, ponieważ niesłusznie doszło jego ściągnięcia. W momencie pisania tego tekstu CD Projekt odpowiedzialne za Cyberpunk 2077 nie ustosunkowało się jeszcze do tweetów poszkodowanego autora.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się