Czy można być za starym na profesjonalne Counter-Strike: Global Offensive?

Counter-Strike 2 to pewniak. Olbrzymi wyciek w plikach DOTA 2
PC

W CS:GO grają ludzie w różnym wieku. Czy rok urodzenia ma jednak wpływ na to, jak radzą sobie profesjonalni zawodnicy CS-a?

Spore grono profesjonalnych graczy CS-a stanowią zawodnicy w wieku od 18 do 30 lat. Nie da się jednak nie zauważyć, że o starszych stażem zawodnikach słyszy się z czasem coraz mniej, a na pierwszy plan wychodzą nowe talenty. Dzieje się tak nawet w przypadku stale aktywnych graczy. Serwis HLTV postanowił sprawdzić, czy umiejętności zawodników faktycznie spadają z wiekiem.

Stosunek wieku do umiejętności oszacowano na podstawie średniej liczby fragów zdobywanych w danym wieku. Poniższy wykres pokazuje, jak radziło sobie kilku bardzo cenionych zawodników w miarę upływu lat. Spadek formy po ukończeniu 25. roku życia jest zdecydowanie zauważalny. Oczywiście nie ma tu żadnej żelaznej zasady, co widać chociażby w przypadku Olofmeistera, który zaczął wracać do formy pomimo zbliżania się do trzydziestki.

CS:GO - statystyki graczy a wiek 2
Źródło: HLTV

Zmiany są widoczne nie tylko w przypadku najbardziej utalentowanych graczy CS:GO. Tendencja spadkowa po ukończeniu 25. roku życia jest zauważalna wśród wielu profesjonalnych zawodników i najpewniej wynika między innymi ze słabnącego refleksu. Nie zapominajmy jednak, że CS:GO to gra zespołowa i nie każdy członek drużyny musi błyszczeć stosunkiem pokonanych wrogów do własnych śmierci.

CS:GO - statystyki graczy a wiek
Źródło: HLTV

Co z tego, że w zespole mamy gracza, który ma mistrzowski refleks i z łatwością pozbywa się nawet najlepszych przeciwników, skoro nie zna map ani taktyk? Po co nam mistrz karabinu niepotrafiący współpracować z drużyną? Zawodnicy ze słabszym refleksem wciąż błyszczą wiedzą i profesjonalnym doświadczeniem. Nawet jeśli gracz nie jest już w tak dobrej formie, jak kiedyś, nadal może być bezcennym nabytkiem dla zespołu. Oczywiście prędzej czy później karierę będzie trzeba skończyć, ale wydaje się, że nie ma jasno nakreślonej granicy wieku, która odbierałaby komuś szansę na zawodową karierę.

Jakub Stremler
O autorze

Jakub Stremler

Redaktor
Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie