CD Projekt wydaje komunikat po burzy wokół słowa Cyberpunk

Polska spółka tłumaczy, dlaczego postanowiła zdobyć wyłączność na słowo Cyberpunk.

CD Projekt RED pracuje obecnie nad kolejnym wielkim dziełem, grą Cyberpunk 2077. Jednocześnie polska firma postarała się o rejestrację samego słowa Cyberpunk w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Wniosek został zaakceptowany, co niektórych graczy wprowadziło w lekką konsternację. Jak to? To już nikt nie będzie mógł legalnie używać słowa Cyberpunk?

Jak tłumaczyliśmy już kilka dni temu (wszystko przypominamy jeszcze raz poniżej), polska spółka ma prawo do wyłączności na słowo Cyberpunk m.in. w tytułach gier oraz w sieciowych usługach on-line dotyczących gier, a zaakceptowany wniosek dotyczy terenu Unii Europejskiej.

CD Projekt również zauważa reakcję graczy na swój krok, w związku z czym spółka wydała oficjalny komunikat w tej sprawie, w którym wyjaśnia swoje postępowanie. Przede wszystkim firma zaznacza, że jest to standardowe działanie, mające na celu ochronę dóbr, które wytwarza. Zwrócono uwagę, że jeśli inny podmiot ubiegłby warszawską firmę w rejestracji słowa Cyberpunk, studio CD Projekt RED mogłoby mieć w późniejszym czasie problemy z tworzeniem dodatków do gry Cyberpunk 2077.

Spółka uspokaja jednocześnie, że to nie jest tak, że teraz nikt nie może używać słowa Cyberpunk. Firma CD Projekt będzie mogła powołać się na swoje prawo do własności wtedy, kiedy konkurencyjny produkt mógłby wprowadzić konsumentów w błąd. Przykład? Nikt nie będzie mógł stworzyć gry Cyberpunk 2078, ponieważ będzie to jawne nawiązanie do marki polskiego dewelopera.

CD Projekt zauważa przy tym, że zarejestrowane ostatnio słowo Cyberpunk dotyczy terenu Unii Europejskiej. Wcześniej firma zdobyła prawo do słowa na terenie Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu go gier wideo, a część praw do słowa zdobyła w latach 2011-2012 roku, po nawiązaniu współpracy z Mikem Pondsmithem, który jest ojcem gier fabularnych Cyberpunk 2013 oraz Cyberpunk 2020.

Pełna treść komunikatu prezentuje się następująco:

CD Projekt – Cyberpunk

CD Projekt ma na własność słowo Cyberpunk, lecz…

Polska spółka ma prawo do wyłączności na słowo Cyberpunk m.in. w tytułach gier oraz w sieciowych usługach on-line dotyczących gier. Wniosek dotyczy terenu Unii Europejskiej.

Procedurę rejestracji słowa Cyberpunk można uznać za rzecz naturalną z biznesowego punktu widzenia. Spółka stara się, by nikt inny nie posługiwał się takim wyrazem w tytułach gier (może, że za pozwoleniem) i nie odcinał kuponów od marki, którą firma stara się promować. Lecz nie chodzi wyłącznie o tytuły gier. Zarejestrowany znak towarowy dotyczy następującego obszaru:

Oprogramowanie gier; oprogramowanie gier wirtualnych; programy gier komputerowych do pobierania; nagrane oprogramowanie gier komputerowych; gry wideo [gry komputerowe] w formie programów komputerowych zapisanych na nośnikach danych; gry wideo nagrane na dysku [oprogramowanie komputerowe]; platformy oprogramowania komputerowego; programy komputerowe do gier wideo i gier komputerowych; programy gier komputerowych do pobrania za pośrednictwem Internetu [oprogramowanie]; pokrowce na smartfony i tablety; ciekłokrystaliczne folie ochronne do smartfonów; podkładki pod myszy komputerowe; okulary przeciwsłoneczne; słuchawki [zakładane na głowę]; etui na okulary; filmy wideo; filmy kinematograficzne; filmy do pobrania.

Usługi gier online; usługi w zakresie gier świadczone za pośrednictwem sieci komputerowych i światowych sieci komunikacyjnych; udostępnianie gier komputerowych on-line; udostępnianie gier za pośrednictwem systemów komputerowych; usługi gier oferowane w systemie on-line za pośrednictwem sieci komputerowej; udostępnianie gry komputerowej dostępnej w sieci dla użytkowników sieci; gry internetowe [niepobieralne]; informacje dotyczące rozrywki w postaci gier komputerowych udostępniane online z komputerowej bazy danych lub ze światowej sieci komunikacyjnej; udostępnianie w trybie on-line informacji związanych z grami komputerowymi i rozszerzeniami do gier komputerowych; produkcja filmów telewizyjnych i kinowych; seriale telewizyjne; udostępnianie filmów i seriali on-line; organizacja i prowadzenie imprez w celach rozrywkowych; organizowanie i prowadzenie w celach rozrywkowych pokazów, zawodów i ceremonii wręczenia nagród, gier, przedstawień; organizowanie i prowadzenie zawodów dla osób grających w gry wideo i dla osób grających w gry komputerowe; organizowanie zawodów gier komputerowych i wideo online dla grających w gry interaktywne; usługi w zakresie parków tematycznych i parków rozrywki; usługi centrów rozrywki i zabawy; usługi udostępniania interaktywnych miejsc do zabawy; organizowanie wystaw w celach kulturalnych lub edukacyjnych; usługi edukacyjne i szkoleniowe związane z grami komputerowymi i innymi formami rozrywki on-line; publikacje on-line, mianowicie czasopisma on-line zawierające informacje, wiadomości i komentarze w dziedzinie gier komputerowych.

Cyberpunk w rekach CD Projekt.

CD Projekt zapewne pokłada duże nadzieje nie tylko w nadchodzącej grze Cyberpunk 2077, lecz w nowej marce jako całości, stąd zastrzeżenie słowa Cyberpunk w szerszym kontekście rozrywki.

Czy słusznie? Praktyka to nie nowa, a chyba nikt z Was nie chciałby później kupić przypadkiem choćby Cyberpunk 2088, które nie ma nic wspólnego ze studiem CD Projekt RED. Rasowi gracze pewnie nie popełniliby takiego błędu, lecz nie każdy jest świadomym konsumentem wirtualnej rozrywki, a chętnych do zbicia kasy na czyiś barkach nie brakuje…

Warto na koniec wspomnieć, że Sony Music również zastrzegło kilka lat temu słowo Cyberpunk, lecz nie dotyczyło to obszaru gier!

 

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.