CD Projekt RED już nie jest królem polskiego gamingu. Techland wychodzi na prowadzenie

CD Projekt RED spadło ze stołka. Techland wychodzi na lidera
Newsy

CD Projekt RED stracił status lidera polskiej branży gamingowej. Zła passa ciągnie się za firmą cały czas, a skorzystał na tym nie kto inny jak właśnie Techland.

CD Projekt RED swego czasu było ewenementem na polskiej giełdzie. W świetnym okresie jakieś dwa lata temu wartość spółki na giełdzie oscylowała w okolicach 40 mld złotych. Nie tylko inwestorzy, ale też gracze byli pod wrażeniem sukcesu. Gdzieś po drodze „coś poszło nie tak” i CDPR stracił tytuł lidera. Prześcignął go Techland, który, jak się wydaje, przez dłuższy czas może nie oddać zaszczytnego miejsca na podium.

CD Projekt RED spadł z pozycji lidera

Fatalna premiera Cyberpunk 2077 to dopiero początek problemów polskiego dewelopera. Z czasem grę faktycznie udało się naprawić do akceptowalnego poziomu, ale do tej pory nie wiemy nic na temat premiery dodatku. Oczekują go przecież nie tylko gracze, ale i inwestorzy, a jego premierę już przekładano. Jakby tego było mało, niedawna premiera również nie okazała się zakładanym sukcesem.

Dodatek do Gwinta nie okazał się przełomem, a i nie wzbudził większego zainteresowania. Wiedźmin 3: Dziki Gon w wersji na next-geny był wielokrotnie przesuwany. Doszło nawet do tego, że niektórzy kwestionowali, czy gra w ogóle powstaje (ale owszem, powstaje!). Do tego wszystkiego trzeba dodać brak większych premiery w kolejnych latach. Niby Wiedźmin 4 powstaje, ale od debiutu dzieli nas raczej abstrakcyjnie długi czas.

Wszystkie te problemy złożyły się na niezwykle niskie notowania spółki na GPW. CDPR obecnie wart jest niespełna 10 mld złotych. Na tym całym zamieszaniu mocno skorzystał Techland. Choć firma nie jest oficjalnie notowana na giełdzie, wyliczenia Pulsu Biznesu oscylują jej wartość na jakieś 10,6 mld złotych. I w najbliższym czasie jest szansa na to, że będzie tylko lepiej.

Wszystko dlatego, że wrocławscy (oryginalnie) deweloperzy szykują premierę dużego dodatku fabularnego do Dying Light 2. Premiera samej gry również okazała się sporym sukcesem. Do tego niedawno zapowiedziano nowe IP w portfolio studia, które ma być grą fantasy. Dzięki takiemu rozwojowi, firma wyszła na prowadzenie w kwestii polskiego gamedevu.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie