Dagmara Kottke

Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.

0 komentarzy

CD Projekt króluje na giełdzie. Spółka warta więcej niż drugi w Polsce bank

Cena akcji CD Projektu dobiła właśnie do 278 złotych. Jak czytamy w serwisie Business Insider, z takim rezultatem spółka osiąga wartość większą od drugiego największego banku w Polsce.

Dziesięć lat temu cena akcji firmy wynosiła 1,29 złotego. 23 grudnia wartość jednego udziału w CD Projekt wzrosła do niemal 280 złotych. Daje to skok ceny spółki o 21 tysięcy procent. Jak informuje portal Business Insider, jest to najwyższy wzrost wśród wszystkich podmiotów notowanych w indeksie Stoxx Europe 600.

Na sukces CD Projektu wpłynęły przede wszystkim gry o Wiedźminie. Od czasu premiery Dzikiego Gonu wycena spółki wciąż wzrasta. Ostatnio korzystnie na wyniki firmy wpłynęło wydanie Wiedźmina 3 na Nintendo Switch, a parę dni temu także debiut serialu o przygodach Białego Wilka na platformie Netflix. Według Business Insider, CD Projekt jest już wart więcej niż drugi największy bank w Polsce, Pekao SA.

Wiedźmin 3 to najprawdopodobniej nie ostatnia gra w uniwersum z twórczości Andrzeja Sapkowskiego – firma zawarła ugodę z autorem, dzięki której zostały potwierdzone prawa spółki do marki, dlatego nie wyklucza się prac nad kontynuacją serii. Duże zyski ma przynieść CD Projektowi również nowa gra Cyberpunk 2077, której premiera planowana jest na wiosnę 2020. Polska spółka rozwija się tak prężnie, że została uznana przez agencję Bloomberg jedną z najbardziej obiecujących firm na rok 2020.

Początki CD Projektu sięgają lat 90. Od października 2011 pełnoprawną częścią firmy jest studio deweloperskie CD Projekt RED. Od dłuższego czasu tematem numer jeden w branży jest najnowsza produkcja studia, Cyberpunk 2077. Tytuł ma mieć premierę 16 kwietnia 2020 roku i trafi na platformy PC, PS4, Xbox One i Google Stadia.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%