Budżetowy Xbox nowej generacji. Cena i moc Xbox Series S [POGŁOSKA]

W sieci ponownie rozbrzmiewa temat dwóch konsol Xbox nowej generacji. Ponoć Microsoft szykuje się do prezentacji budżetowego next-gena na każdą kieszeń.

Microsoft potwierdził już, że Xbox Series X zaoferuje 12 teraflopów mocy. Nadal nie znamy ceny konsoli, lecz z pewnością sprzęt do tanich należeć nie będzie. Jeszcze w zeszłym roku pojawiało się sporo pogłosek i spekulacji, że Amerykanie szykują dwie wersje next-gena i ta druga ma być opcją dla osób, które nie posiadają grubego portfela (albo nie mają wygórowanych wymagań odnośnie grafiki/płynności). Teraz temat powraca.

Xbox Series S – 4 teraflopy za 300 dolarów?

“Dealer – Gaming”, który zajmuje się tematyką Xbox’a, wrzucił na Twittera wpis o takiej treści: Microsoft udostępni wkrótce szczegóły dotyczące Lockhart’a. (…) Pamiętaj, że ta konsola z układem graficznym 4TF Navi i procesorem Zen jest modelem podstawowym i ogólnie lepszym niż X1-X. Około 300 USD.

Informator uważa zatem, że Lockhart (nazwa kodowa, pod którą ma kryć się Xbox Series S) to budżetowy next-gen i przywołuje 4 teraflopy, o których już wcześniej słyszeliśmy.

W grudniu 2019 roku Windows Central pisał o dwóch konsolach Microsoftu uważając, że to wiarygodne informacje. Dowiedzieliśmy się wówczas, że Anaconda (ujawniony później jako Xbox Series X) ma nas zaatakować mocą około 12 tflops (i to się potwierdziło!), przy Xbox One X posiadającym na pokładzie 6 TF. Nie oznacza to jednak, że Anaconda będzie tylko dwa razy mocniejsza od Xbox One X, ponieważ TF to nie wszystko. Windows Central wspominał tutaj o niestandardowych technologiach, które Microsoft chce wdrożyć w konsolach, choćby o osobnym układzie do obsługi ray tracingu. Dzięki temu, nawet słabszy model Lockhart, który ma dysponować mocą około 4 tflops, będzie pod wieloma względami górował nad Xbox One X.

4 teraflopy przy cenie 300 dolarów może nie brzmią wystrzałowo, lecz skoro konsola miałby otrzymać sprzętowe wsparcie ray tracingu oraz inne nowoczesne technologie, stanie się lepszą opcją niż Xbox One X. Może to być dobra okazja dla osób, które za mniejszą kasę będą chciały przesiąść się na nową generację.

Cena 300 dolarów to w bezpośrednim przeliczeniu około 1155 zł, lecz nie liczcie na to, że za taką kasę kupilibyśmy nowego Xbox’a. Pamiętajcie o podatkach, cle, marży i innych kosztach, które należy dodać to wspomnianej kwoty. Stawiamy na cenę w Polsce między 1599-1799 zł. Co Wy na to?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: