Bon na telewizor nie dla cwaniaków. Rząd będzie ścigać nadużycia

Telewizor dla gracza
Newsy Technologie

Bon na telewizor (lub dekoder) ma służyć gospodarstwom, dla których przejście na nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej może być zbyt dużym wydatkiem. 250 zł do wykorzystania przy zakupie telewizora to niemało, więc nic dziwnego, że pojawiły się przypadki nadużyć.

Bon przysługuje gospodarstwom, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielne pokrycie zakupu nowego telewizora lub dekodera. Pojawiły się więc przypadki, w których ktoś postanowił kupić niebagatelnie drogi telewizor i wykorzystać do tego wspomniany bon. Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych, to chyba nie jesteśmy w trudnej sytuacji materialnej, prawda? Cwaniaków jednak nie brakuje.

Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną.

– czytamy na stronie Cyfryzacji KRPM

Potwierdzono, że przypadki nadużyć będą ścigane przez rząd. Każdy przypadek wykorzystania bonu będzie dokładnie sprawdzany tak, aby uniknąć oszustw i naginania ulgi przysługującej gospodarstwom w złej sytuacji materialnej.

Składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza m.in., że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. W związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. Identyfikujemy jednak nadużycia w tym zakresie, co spowodowało, że uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania.

Jeśli myśleliście o zakupie drogiego telewizora do swojej konsoli i skorzystaniu przy tym z bonu, lepiej zrezygnujcie z tego pomysłu. Wygląda na to, że żadna próba nadużycia nie umknie urzędnikom – i bardzo dobrze.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia