Zmarł Bernie Stolar. Współautor sukcesu PlayStation miał 75 lat

Bernie Stolar nie żyje. Współautor sukcesu PlayStation miał 75 lat
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Bernard „Bernie” Stolar, dawny prezes SEGA of America i wiceprezes Sony Computer Entertainment America, zmarł w wieku 75 lat. Informację o śmierci przekazali serwisowi GamesBeat jego przyjaciele.

Stolar rozpoczynał swoją karierę jako współzałożyciel firmy zajmującej się produkcją automatów do gier. Następnie przeniósł się do Atari, gdzie również pracował przy automatach, a później przy konsolach domowych, w tym Atari Lynx.

Kolejnym ważnym (jeśli nie najważniejszym) kamieniem milowym w karierze Stolara było dołączenie do Sony jako jeden z założycieli i pierwszy wiceprezes Sony Computer Entertainment America. Gdyby nie on, konsola PlayStation prawdopodobnie nie zgarnęłaby dla siebie takich hitów jak Spyro czy Crash Bandicoot i możliwe, że w ogóle nie osiągnęłaby tak wielkiego sukcesu na Zachodzie.

Zajmuję się tym od 1980 roku. Uwielbiam ten biznes. Uwielbiam go, ponieważ mogę pracować z ludźmi, którzy są młodzi i pełni pasji. Jestem jednym z tych starych, siwych facetów w branży, ale to wspaniałe pracować z tymi wszystkimi młodymi talentami.

– powiedział w wywiadzie w 2015 roku

Współpraca Stolara z PlayStation to jednak nie tylko dobre wspomnienia wielkich sukcesów i świetnych decyzji. Warto przypomnieć, że miał on wprowadzić do firmy politykę zakazu dystrybucji gier RPG, które – jego zdaniem – miały umniejszać mocy konsoli Sony.

Bernie Stolar przeniósł się później do SEGA of America, gdzie pracował jako prezes przed premierą konsoli Saturn. Został on jednak zwolniony jeszcze przed debiutem sprzętu w USA i – jak wspominał – jego odejście było spowodowane sporem z japońską częścią firmy SEGA.

Do końca życia pracował w firmach związanych bardziej lub mniej z grami oraz rozrywką, w tym Mattel, Adscape Media, Google, Jordan Freeman Group oraz ZOOM Platform.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie