Twórcy Arma 3 ostrzegają. Gra coraz częściej wykorzystywania jest w wojnie w Ukrainie

Arma 3 wykorzystywana do tworzenia fałszywych materiałów wojennych
Newsy PC

Arma 3 jest wykorzystywana przez ludzi do tworzenia fejkowych materiałów z wojny w Ukrainie. Twórcy ostrzegają i proszą, aby więcej tego nie robić.

Arma 3 to z pewnością jeden z najdoskonalszych (o ile nie najdoskonalszy właśnie) symulator współczesnego pola bitwy. Ba, nawet na Wikipedii znajduje się osobna sekcja poświęcona fejkowym filmikom z gry. Te mają rzekomo przedstawiać różne konflikty militarne, ale w rzeczywistości są jedynie całkiem nieźle spreparowanymi materiałami z rozgrywki. Popularny milsim wykorzystywany jest więc do szerzenia fake newsów, choć nie jest to nic nowego. Do tej pory nawet duże stacje telewizyjne rozpowszechniały nagrania z pola bitwy, które ostatecznie okazywały się po prostu gameplayem.

Arma 3 jako narzędzie do szerzenia fake newsów

Bohemia Interactive zdaje sobie sprawę ze wszystkich tych sytuacji. Studio postanowiło jednak w końcu zareagować, gdyż w ostatnim czasie jesteśmy świadkami nasilenia tego typu informacji. Na blogu twórców znajdziemy długi post, w którym opisują całą sytuację.

Deweloperzy z niezależnego czeskiego studia Bohemia Interactive pragną odnieść się do niedawnego obiegu filmów, które zostały oryginalnie pobrane z ich gry Arma 3 i fałszywie użyte jako materiał z prawdziwych konfliktów, głównie z obecnej wojny w Ukrainie. Filmy te mają potencjał wirusowy i są masowo udostępniane przez użytkowników mediów społecznościowych, a czasem nawet przez różne media głównego nurtu lub oficjalne instytucje rządowe na całym świecie. Zespół twórców Arma 3 chciałby skorzystać z okazji i wskazać, jak opinia publiczna może odróżnić takie filmy z gry od prawdziwych materiałów.

– czytamy na stronie studia

Pavel Křižka, PR Manager z Bohemia Interactive zaznacza, iż używanie ich gry do tworzenia takich fejków jest “pochlebstwem”. W końću pokazuje to, że Arma 3 dobrze imituje prawdziwy konflikt zbrojny. Rodzi to jednak wiele problemów.

Zdarzało się to w przeszłości (filmiki z Arma 3 rzekomo przedstawiały konflikty w Afganistanie, Syrii, Palestynie, a nawet między Indiami a Pakistanem), ale obecnie te treści zyskały trakcję w odniesieniu do obecnego konfliktu na Ukrainie. Próbowaliśmy walczyć z takimi treściami poprzez flagowanie tych filmów do dostawców platform (FB, YT, TW, IG itp.), ale jest to bardzo nieskuteczne.

– opisuje Křižka

Każdy usunięty filmik to “10 nowych filmików udostępnianych każdego dnia”. Dlatego też Bohemia zaczęła współpracować z przodującymi mediami i firmami sprawdzającymi fakty. Twórcy zdecydowali się również wyjaśnić, jak najłatwiej odróżnić rzeczywistość od ich gry.

Jak odróżnić grę od rzeczywistości

  • Słaba jakość wideo
  • “Trzęsąca się” kamera
  • Często filmik pokazuje noc lub ciemności
  • Zazwyczaj nie ma dźwięku
  • Nie pokazuje ludzi w ruchu
  • Czasami widoczne są elementy HUD
  • Nienaturalne zachowanie cząsteczek/efektów (np. ognia)
  • Nierealistyczne wyposażenie, pojazdy, uniformy, broń

Twórcy liczą na to, że więcej osób udzielających się w internecie oraz mediów zacznie przykuwać większą uwagę na wideo, które udostępniają. W lutym tego roku parę klipów z gry mających przedstawiać konflikt w Ukrainie zostało wyświetlonych ponad 110 000 razy. Dopiero później zostały one usunięte i zablokowane.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie