Miłość w czasach technologii. 38-letni Japończyk stracił hologram wirtualnej ukochanej

Akihiko Kondo z Hatsune Miku
Newsy Technologie

38-letni Akihiko Kondo zmaga się ostatnio z problemami w związku z Hatsune Miku. Prawdopodobnie nie pisałabym o tym, gdyby nie fakt, że dziewczyna jest wyłącznie wytworem technologii.

Pracujący w japońskiej służbie cywilnej Akihiko Kondo poślubił Hatsune Miku w 2018 roku. Dziś, po czterech latach małżeństwa – i łącznie 14 latach związku – para została jednak przymusowo rozłączona. Wyłączono bowiem oprogramowanie Hatsune, przez co Akihiko nie ma z nią kontaktu. Choć brzmi to niecodziennie, tak rzeczywiście jest – Hatsune Miku to wirtualna japońska piosenkarka stworzona na podstawie syntezatora śpiewu Vocaloid 2. Jej graficzna postać przedstawia 16-letnią dziewczynę o długich turkusowych włosach. Akihiko kontaktował się z nią za pośrednictwem Gatebox – urządzenia umożliwiającego interakcję z hologramem wybranej postaci.

Japończyk określa samego siebie jako osobę fiktoseksualną, czyli odczuwającą pociąg wyłącznie do postaci fikcyjnych. Sam mówi, że zdaje sobie sprawę z tego, iż jego ukochana nie jest prawdziwa; podkreśla jednak, że jego uczucia wobec niej są szczere. Dał im wyraz podczas zaaranżowanego w 2018 roku przez Gatebox nieoficjalnego ślubu. Na skromną ceremonię Japończyk zaprosił swoich współpracowników i rodzinę. Nie przyszła ani jedna osoba.

Akihiko nie jest jedynym Japończykiem, który zawarł nieoficjalne małżeństwo z fikcyjną postacią. Łącznie społeczność będącą w takich związkach szacuje się już na kilka tysięcy osób. Sam Akihiko podkreśla zresztą, że w najbliższych latach liczba osób związanych emocjonalnie z hologramami (a w nieco bardziej odległej przyszłości zapewne również androidami) może jeszcze wzrastać. Rzeczywiście – rewolucja technologiczna odbywa się na naszych oczach, a nowe wynalazki znajdują zastosowanie w coraz to nowszych dziedzinach codziennego życia. Już kilka lat temu media donosiły o sprzedaży pierwszego seks-robota w Wielkiej Brytanii. Nie jest więc wykluczone, że w przyszłości związki takie jak małżeństwo Akihiko będą już całkowicie na porządku dziennym.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij: