13 ciekawostek o Wolfenstein 3D na 30. urodziny gry

Wolfenstein 3D - Adolf
Newsy Retro

5 maja obchodziliśmy 30. urodziny gry Wolfenstein 3D. Tytuł, który z miejsca stał się jedną z najbardziej kultowych pozycji w branży gier kryje wiele tajemnic, o których warto mówić.

Zebraliśmy 13 naszym zdaniem najlepszych ciekawostek dotyczących hitu id Software. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej sekretów, które po dziś dzień odkrywają gracze.

13 ciekawostek o Wolfenstein 3D

 1. Wolfenstein nie był pierwszą grą FPS. Co więcej, nie był nawet pierwszą pierwszoosobową strzelanką od id Software – rok wcześniej ukazało się Hovertank 3D.
 2. Jeden z utworów wykorzystanych w grze zawiera wiadomość zapisaną kodem Morse’a, która skierowana jest przez „Czerwonego Kapturka” do „Wielkiego Złego Wilka”. Tajemniczy Kapturek informuje, że zadaniem Wilka jest zabicie Hitlera w ciągu jednej doby.
 3. Wolf3D pierwotnie miał nawiązywać do serii filmów o Obcych i nazywać się „It’s Green and Pissed„. Setting sci-fi został jednak porzucony na rzecz wizji, którą zobaczyliśmy w produkcie końcowym.
 4. Choć we współczesnych odsłonach serii B.J. Blazkowicz jest blondynem, w Wolfie3D miał rude włosy. Deweloperzy zdecydowali się na takie rozwiązanie z uwagi na bardzo ograniczoną paletę kolorów, z której mogli skorzystać.
 5. Produkcja gry zajęła jedynie trzy miesiące.
 6. John Romero potwierdził, że B.J. Blazkowicz jest dziadkiem Billy’ego Blaze’a z serii Commander Keen, a ten z kolei jest dziadkiem protagonisty serii DOOM… ciekawe, czy współczesne id Software uznaje te wątki za kanoniczne.
 7. W Wolfenstein 3D możemy spotkać dwóch bossów o podobnie brzmiących imionach: Hans Grösse i Gretel Grösse. Są oni oczywiście nawiązaniem do baśni Hansel i Gretel, czyli Jasia i Małgosi.
 8. Na jednym z poziomów możemy znaleźć wiadomość „CALL APOGEE SAY „AARDWOLF””, która miała skłonić graczy do zadzwonienia do wydawcy gry i powtórzenia rzeczonego słowa, aby wygrać nagrodę w konkursie, lecz z pomysłu zrezygnowano. Wiadomość ostatecznie odkryto i podobno firma dostawała telefony od graczy na długo po premierze Wolfa3D.
 9. Wolfenstein 3D nie było pierwszą grą z „Wolfenstein” w tytule. W 1981 roku ukazała się skradanka Castle Wolfenstein, ale id Software nie miało z nią nic wspólnego.
 10. Castle Wolfenstein było jednak pewną inspiracją dla id Software. Wolf3D miał pierwotnie być skradanką z perspektywy pierwszej osoby, lecz z pomysłu zrezygnowano, bo bieganie i strzelanie dawało deweloperom więcej frajdy.
 11. Port gry na komputer Acorn Archimedes nie został przygotowany przez id Software i zawiera kilka udziwnień, w tym nawiązania do filmów z Jamesem Bondem.
 12. Utwór odtwarzany w menu gry to adaptacja Pieśni Horsta Wessela, czyli dawnego hymnu niemieckich nazistów.
 13. Wolfenstein 3D było zbanowane w Niemczech aż do 2019 roku. Chyba nie muszę wyjaśniać, dlaczego produkcja została wcześniej zablokowana w tym kraju.

Źródło: Uproxx, GamingBolt, DOOM Wiki, Wolfenstein Wiki

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie