Masz kanał na YouTube? Rząd opodatkował Twoje zarobki

logo YouTube 3D
Newsy

Zarabiacie na YouTube? Wygląda na to, że będziecie musieli oddać część swoich zarobków ze względu na podatek od przychodu. Tak przynajmniej wynika z opisu ustaw.

Jak czytamy na Komputer Świat, wzięto pod lupę ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 roku o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, a także ustawę o kinematografii (Dz. U. z 2021 r., poz. 1676). Według jego analizy osoby czerpiące zarobki z publikacji treści na YouTube są obecnie zobowiązane do odprowadzania podatku. Kluczowym fragmentem jest ten zacytowany poniżej:

Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie – zgodnie z art. 47ca ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

A kto zalicza się m.in do takich podmiotów? Jak widać, poniższy tekst wyjaśnia sprawę wprost. Do wymienionej grupy można zaliczyć w zasadzie każdego internautę, który publikuje filmy na YouTube i na nich zarabia.

Po spełnieniu w/w kryteriów za audiowizualne usługi medialne na żądanie mogą być uznane usługi świadczone przy wykorzystaniu platform udostępniania wideo np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube.

Co ciekawe, w opisie ustawy nie widnieje żadna informacja na temat podobnych platform, np. Twitch lub Vimeo. Jednak według jej opisu YouTuberzy powinni odprowadzać 1,5% od przychodu. Pieniądze byłyby przekazywane następnie na wsparcie budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie