A to niespodzianka. Xbox Series po raz pierwszy wygrywa z PlayStation 5

Xbox Series X najtaniej
Newsy Xbox Series

Najnowszy raport kwartalny Microsoftu przynosi zaskakujące wieści. Po raz pierwszy konsole Xbox Series przebiły sprzedażą PlayStation 5.

Czy Sony ma się czego obawiać? Nie no, bez przesady – to raczej okresowe zmiany, które po jakimś czasie zapewne zaczną wyglądać zupełnie inaczej. Co nie zmienia faktu, iż najnowsze doniesienia ze stajni Microsoftu są naprawdę ciekawe. Okazuje się bowiem, że konsola od „zielonych” przebiła sprzedażą PS5 i to nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie. Mowa, rzecz jasna, o pierwszym kwartale bieżącego roku.

Skąd taka nagła poprawa sytuacji? Microsoft już wcześniej zapowiadał lepszy okres, gdyż podaż ich konsol od początku 2022 roku zaczęła się poprawiać. Sony ma tymczasem coraz większe problemy, które da się zauważyć także i na naszym rynku. Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella w raporcie przyznał, że sytuacja dla firmy była ostatnio znacznie bardziej optymistyczna.

Naszą ambicją jest umocnienie naszej pozycji i umożliwienie graczom korzystania z gier, kiedy, gdzie i jak chcą. Dzięki naszym konsolom Xbox serii X i S przez dwa kwartały z rzędu zdobywaliśmy udziały w rynku globalnym, a w tym kwartale jesteśmy liderem rynku next-genów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.

– wyjaśnia w raporcie CEO firmy Satya Nadella

Xbox Games Pass i cloud gaming coraz popularniejsze

Co więcej, Microsoft pochwalił się znacznym wzrostem zainteresowania cloud gamingiem. Ponad 10 mln graczy skorzystało już z „chmurowego” rozwiązania giganta z Redmond. Xbox Game Pass radzi sobie jeszcze lepiej. W zasadzie to lepiej niż kiedykolwiek wcześniej – czas poświęcony na korzystanie z tej usługi subskrypcyjnej wzrósł aż o 45% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dyrektorka finansowa firmy, Amy Hood, podkreśla, iż przychody ze sprzedaży samych tylko konsol wzrosły w tym kwartale o 4%. To sprawka znaczącego wzrostu dostępności sprzętu, ale taka sytuacja nie potrwa wiecznie.

W naszych prognozach uwzględniliśmy wpływ obecnych przestojów w Chinach, jednak dalsze przedłużenie tych przestojów, które mogą potrwać do maja, będzie miało dalszy negatywny wpływ na sprzęt Windows OEM, Surface i Xbox.

– informuje CFO Microsoftu, Amy Hood

Sytuacja wygląda więc nieźle, ale będzie zapewne gorzej. Spieszmy się kupować konsole, tak szybko ich braknie.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie