To koniec konsol Xbox? Microsoft ma duże problemy w Europie

Xbox traci ekskluzywność. Znamy gry | Newsy - PlanetaGracza
Newsy Xbox Series Xbox Series S

Sytuacja Microsoftu w Europie nie jest kolorowa. Słychać coraz więcej doniesień na temat słabnącej sprzedaży konsol Xbox, a co za tym idzie gorszej pozycji giganta na starym kontynencie. Co gorsza, niektórzy wydawcy wprost zaczynają kwestionować zasadność skupiania się na sprzęcie “zielonych”. Czy nadciąga duże przetasowanie na rynku wydawców i sprzętu dla graczy?

Xbox traci Europę. Jest coraz gorzej!

Xbox coraz gorzej radzi sobie w Europie — to zdanie podziela coraz więcej wydawców i analityków. W ostatniej wypowiedzi Christopher Dring z GameIndustry.biz autor przyznał, że kolejni, nawet duzi wydawcy zaczynają kwestionować pozycję konsoli. Oznacza to, że część z nich może w najbliższej przyszłości po prostu zrezygnować z konsol Microsoftu. Nie byłaby to w żadnym wypadku niespodzianka — takie decyzje były już podejmowane w ostatnim czasie.

“Dlaczego zawracamy sobie głowę wspieraniem Xboksa?” – takie zdanie wypowiada w ten czy inny sposób coraz więcej firm. Wszystko przez rzekomo spadającą sprzedaż konsoli, która wkrótce stanie się w Europie cieniem samej siebie. Konkurencja nie śpi — Sony zdaje się radzić sobie bardzo dobrze. Japońska firma ma na koncie nie tylko wydanie PS5 Slim, ale także świetny rok przed sobą. W 2024 powinniśmy zobaczyć nie tylko kilka nowych gier, ale również wersję Pro konsoli. Nad takim usprawnieniem pracuje też Microsoft, ale obecnie brak wśród graczy jakiegokolwiek zainteresowania potencjalnym sprzętem. Nie ma wokół niego tylu plotek, ile zgromadziła wersja Pro PlayStation 5.

Zresztą, chęć stworzenia nowego sprzętu to jedno. Nie osiągnie on jednak sukcesu, gdy nie otrzyma odpowiedniego wsparcia od wydawców. A historia konsol pokazuje nam, że ci potrafią nie dostrzec w konsoli odpowiedniego potencjału i po prostu z niej zrezygnują. Takie sytuacje miały miejsce choćby w przypadku PS Vita czy Gamecube od Nintendo. Lepiej dla Microsoftu, żeby nie podzielić tego losu. Poprzednia generacja, czyli Xbox One też nie za bardzo im wyszła…

Jakie jest wasze podejście do Xboksa i gier oferowanych na platformie? Da się odnieść wrażenie, że Game Pass nie wzbudza już aż takich emocji, a konsolom Microsoftu brakuje czegoś “ekstra”.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie