Xbox nie oszczędza na grach. Wypłacono miliardy dolarów

Xbox Microsoft - logo - korona
PC Xbox Series Xbox Series S XOne

Xbox chwali się osiągnięciami swojego programu ID@Xbox. Dzięki Xbox Game Pass i innym usługom, twórcy „indyków” zarobili sporo pieniędzy.

Nie wiemy, kto ile zarobił dokładnie, ale łączna kwota robi wrażenie.

Xbox Game Pass i ID@Xbox świetnymi inicjatywami dla indie deweloperów

Nie od dziś wiadomo, jak ciężki jest żywot twórców gier wideo, a w szczególności – „indyków”. Domorośli i niezależni deweloperzy muszą zmierzyć się z mnóstwem przeciwieństw, aby ukończyć i wydać swoją pozycję. Dla niektórych wybawieniem jest platforma Itch.io, dla innych – Steam, a dla jeszcze innych to ID@Xbox.

Inicjatywa Microsoftu zachęca niezależnych twórców gier wideo do tworzenia i publikowania gier na konsole Xbox. Tego typu pomysły są zawsze warte docenienia. Dzięki nim mamy przecież mnóstwo ukrytych perełek, w tym m.in. sporo pikselowych „przerażaczy” dla fanów grozy i nie tylko.

Gigant z Redmond celebruje dziewięciolecie swojego programu ID@Xbox. W najnowszym wpisie na blogu czytamy, iż początkowo firma nie wiedziała, jak do tego podejść. Ot, postanowili po prostu pomóc twórcom gier indie. Jak się po wielu latach okazuje – skutecznie.

Wyniki przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Od początku istnienia programu niezależni twórcy gier uzyskali ponad 2,5 miliarda dolarów z tytułu opłat licencyjnych, a łączny przychód wygenerowany przez partnerów programu ID@Xbox na konsoli Xbox niemal podwoił się w ciągu ostatnich trzech lat. Są to oszałamiające liczby, które świadczą o sile niezależnych twórców gier.

– wyjaśnia Chris Charla, General Manager of Content Curation and Programs na blogu

Jakby tego było mało, również Game Pass jest świetną platformą do wydawania swoich „indyczych” gier. Microsoft wypłacił „twórcom i wydawcom gier na konsole Xbox setki milionów dolarów z tytułu opłat licencyjnych za Game Pass”.

Podzielono się również paroma ciekawymi statystykami. Aż 4 600 twórców z 94 krajów na całym świecie chce wydawać swoje niezależne pozycje na konsole Xbox. W ciągu ostatnich lat tysiąc z nich zapisało się do programu ID@Xbox. Na ten moment firma szczyci się około 3 tys. gier niezależnych twórców.

W trakcie niedawnego GDC 2022 Microsoft zapowiedział nową inicjatywę, ID@Azure. W tym przypadku twórcy gier będą mogli skorzystać z technologii chmury na każdej dostępnej platformie.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie