Windows 10 potrafi się zainstalować bez naszej wiedzy!

Internauci nie kryją oburzenia agresywną polityką aktualizacyjną.

Posiadacze starszych systemów Microsoftu (Windows 7 oraz Windows 8.1) mogą skorzystać z darmowej aktualizacji do Windows 10, lecz jakby nie ukrywać, nie każdy chce skorzystać z takiej możliwości. Jak się jednak okazuje, można wyjść zrobić sobie kawę i powrócić do komputera, który właśnie instaluje nam najnowszy system.


Jak to możliwe? Coraz więcej użytkowników PC skarży się w sieci, że Windows 10 sam zaczyna się instalować, mimo że nie zostali wprost poproszeni o wyrażenie na to zgody. Mamy za to okienko, które informuje nas, ze jeśli w przeciągu danego czasu (ponoć nawet kilkunastu minut!) nie odrzucimy aktualizacji, zacznie się ona dokonywać. Co ciekawe, wspomniane okienko pojawia się według doniesień pecetowców również w tle, np. kiedy bawimy się przy pełnoekranowej grze. Nie ma więc możliwości, by w ogóle je zobaczyć.

Problem polega przede wszystkim na tym, że w zeszłym miesiącu Microsoft zmienił status aktualizacji dla dziesiątki na rekomendowaną. Jeśli mamy zatem włączone automatyczne pobieranie i instalowanie łatek systemowych, możemy się niemiło zaskoczyć. Jak sprawdzał serwis InfoWorld, odznaczenie Windows 10 z listy rekomendowanej nic nie daje, ponieważ dziesiątka uparcie na nią powraca.

Oczywiście niechciany Windows 10 na naszym komputerze to nie koniec świata. Można przecież cofnąć aktualizację, lecz wiąże się to z dodatkowym czasem, którym nie zawsze dysponujemy.

A Wy przeskoczyliście na dziesiątkę?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

  • Michał Zieliński

    No i myślę, że to by było jakieś rozwiązanie, bo nie można komuś wciskać na siłę produktu którego nie chcą, a lepiej do siebie zachęcać niż zrażać.

  • gość

    Jak ludzie złożą grupowy pozew to Microsoft może się opamięta i przestanie ten syfiasty “system” wciskać ludziom na siłę.

48 Shares
Share48
+1
Tweet