Wiedźmin 3 – oświetlenie na wyższym poziomie dzięki zmianie 8000 plików w grze

Jeden z moderów pracuje obecnie nad bardzo ciekawym modem, który znacznie poprawia oświetlenie w grze Wiedźmin 3. Oto szczegóły.

Pod koniec zeszłego roku moder posługujący się pseudonimem Ramzesovich zaktualizował swój projekt TheWitcher3 Reworked Beta. Choć to jeszcze wersja nieostateczna, jest juz dostępna do pobrania. Wiedźmin 3 znacznie zyskuje na realności przedstawionego świata, twierdzi wielu graczy, którzy zainstalowali moda.

Wiedźmin 3 – fake lights na celowniku

Opisywany mod zajmuje się tzw. fałszywym oświetleniem i choć mody tego typu już wcześniej się pojawiały, ten jest jednym z największych. Ramzesovich przyznaje bowiem, że udało mu się zmienić ponad 8000 plików w grze i udało mu się edytować nawet te elementy w grze, które z pozoru wydawały się nie do ruszenia. W efekcie otrzymujemy całkowicie przerobione środowisko, z którego całkowicie zniknęło fałszywe oświetlenie w regionach, które zostały już ukończone (Kaer Morhen, Biały Sad, Zamek Wyzima, Novigrad część 1).

Moder zaznacza, że zmienił również efekty i przeprojektował oświetlenie w ten sposób, by otoczenie wydawało się jeszcze bardziej realistyczne. Gracze, którzy pobrali moda, chwalą pracę, jaką wykonał Ramzesovich. Efekt jest widoczny szczególnie w nocy, kiedy fake lights nie rozświetlają terenu tam, gdzie po prostu nie powinno być żadnego światła.

Programista zaznacza natomiast, że testował swój projekt na komputerze wyposażonym w procesor i7 8700k, GPU 1080 GTX, 32 Gb RAM oraz dysk SSD. Na takim sprzęcie, po aktywowaniu modyfikacji, doświadczył spadku płynności o około 5 fps-ów.

Kto jest chętny pobrać moda, niech wskakuje na tę stronę.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.