To “GTA na Słowacji” jest prawie jak “GTA w Polsce”. Zwiastun i data premiery Vivat Slovakia

Vivat Slovakia to
Newsy PC

Vivat Slovakia to swoiste “GTA na Słowacji”, będące odzwierciedleniem ulicznego klimatu wschodniej Europy lat 90. Pokazuje trochę, jakby wyglądała polska wersja gry.

GTA VI cały czas powstaje i raczej Rockstarowi zejdzie jeszcze z tym trochę czasu. Deweloperzy najpewniej szykują premierę gdzieś w drugiej połowie 2025 roku, o ile nie będzie kolejnych przesunięć. Innych konkurentów na horyzoncie brak, ale gracze dostaną też Vivat Slovakia.

Vivat Slovakia, czyli “GTA na Słowacji”

Gdyby tylko wrzucić mechaniki rozgrywki i przywiązanie do detali oraz świetnego scenariusza z serii GTA w polskie klimaty i to jeszcze lat 90… To mogłoby być potężne. Wyobrażacie sobie kupowanie nowych ciuchów na stadionie X-lecia w Warszawie? Albo jeżdżenie po ulicach w wysłużonej Zastavie? Do tego strzelaniny z mafią i innymi gangsterami na placu pod Pałacem Kultury? Przecież to brzmi jak przepis na potencjalnie wybitnie dobrze sprzedającą się w naszym kraju grę! Coś podobnego postanowili wydać twórcy z Team Vivat. Tyle że pochodzą ze Słowacji.

Stąd pomysł na Vivat Slovakia, czyli odważne podejście do gatunku gier akcji z otwartym światem. Małe studia rzadko kiedy porywają się z motyką na takie GTA czy (niegdyś) Saint’s Row. Do tego trzeba doświadczenia, budżetu i mnóstwo twórczej kreatywności. Słowakom to jednak nie przeszkadza, a ich gra zapowiada się wybornie pod kątem klimatu, lecz dość biednie pod… każdym innym. Zresztą, spójrzcie sami na zwiastun.

Grafika przypomina wczesne pozycje z 2000 roku, animacje to oda do miłości ery gier z supermarketu, a menusy w zasadzie nie istnieją. Tragedii nie ma, choć zdecydowanie ciężko mówić o tytule współczesnym. To raczej zapomniana produkcja z 2005 roku, mająca wtedy stawać do boju z GTA San Andreas. Oprawa oprawą, ale… klimat jest. Twórcy zobowiązują się oddać ducha Bratysławy z lat 90. Jak wiele innych wschodnioeuropejskich stolic w tamtym czasie, można tu odnaleźć wiele wspólnego także i z Polską. Być może to jest klucz do sukcesu?

Deweloperzy obiecują mapę na 10 kilometrów kwadratowych, z różnymi pojazdami i innymi środkami transportu. Gracze dostaną 20 misji rzekomo opartych na prawdziwych historiach z ulic Bratysławy. Do tego pięć “starannie wybranych lokalnych broni”, w stylu choćby pałki teleskopowej. Vivat Slovakia trafi do graczy na Steam już 18 kwietnia 2024 roku w formie wczesnego dostępu.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij: