Ustawiali mecze w Counter Strike. Teraz dostali bana

Kto by pomyślał, że w branży gier dochodzi do takich przekrętów?

Do ustawianych meczy w piłce nożnej zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale mało kto spodziewałby się tego chociażby w rozgrywkach w popularnego Counter Strike’a. W USA doszło do wydarzenia bez precedensu. Otóż dochodzenia kilku firm, w tym samego Valve (twórcy CS-a) potwierdziły, że niektórzy z zawodników obstawiali własne mecze, sami przy okazji podkładając się przeciwnikowi.

Wszystko zaczęło się mniej więcej w wakacje zeszłego roku. Wtedy to organizacja CEVO zorganizowała turniej Professional Season. Jednym z bardziej emocjonujących meczów był iBUYPOWER przeciwko NetcodeGuides.com. Faworytem była pierwsza drużyna, ale ku zaskoczeniu widzów, wygrało NetcodeGuides.com. Sprawą zainteresował się serwis The Daily Dot, któremu udało się dotrzeć do wiadomości przesyłanych pomiędzy graczami. Co z nich wynikało? Jeden z graczy przyznał się do tego, że wie o ustawianych meczach. Sam postawił sporo skórek (to pewnego rodzaju dodatki do gry CS, które później można sprzedać za prawdziwe pieniądze na Steam) na drużynę, która była wyraźnie słabsza. Później potwierdziło do Valve we własnym dochodzeniu. Podobno jeden z członków drużyny mógł zarobić na jednym meczu nawet 10 tysięcy dolarów.


Szybko osoby, które były zamieszane w cały proceder, zostały zbanowane. Mowa o takich zawodnikach jak: Sam „DaZeD” Marine, Braxton „swag” Pierce’a, Keven „AZK” Lariviere, Joshu „steel” Nissan, Derek „dboorN” Boorn, Duc „cud” Pham i Casey Foster. Wszyscy dostali zakaz uczestniczenia w rozgrywkach w kilku czołowych organizacjach. Efekt jest taki, że w zasadzie do końca życia nie zarobią już grając w Counter Strike’a.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

7 Shares
Share7
+1
Tweet