EA nieugięte w sprawie The Sims 4. „Tożsamości LGBTQIA+ nie da się włączać i wyłączać”

The Sims 5 ponoć powstaje i w przyszłym miesiącu EA zapowie grę
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Nowa aktualizacja The Sims 4 ma wprowadzić orientację seksualną, co już teraz nie podoba się niektórym graczom.

Obok nadchodzącego jeszcze w tym miesiącu dodatku Licealne lata EA zaplanowało również aktualizację podstawowej wersji gry. Tu znajdzie się m.in. możliwość określenia orientacji seksualnej swojego Sima. Gracz będzie mógł zadecydować, czy daną postać w romantycznej relacji zainteresują kobiety, mężczyźni, obie płci, czy może żadna. Obecnie Simowie są z założenia panseksualni – teoretycznie kontakty mogą nawiązywać swobodnie z innym Simem dowolnej płci.

Aktualizacja w praktyce nie zmieni zbyt wiele. Zachowania romantyczne danego Sima zależą bowiem od jego twórcy, czyli samego gracza. Określenie homo-, bi- lub aseksualizmu postaci jest wyłącznie opcjonalne – jeśli tego nie zrobimy, Sim będzie zachowywał się tak samo, jak do tej pory. Wydawałoby się więc, że gracze, którym przeszkadza uwzględnienie przez EA środowisk LGBTQIA+, mogliby po prostu pozostawić wszystkie opcje niezmienione. Część fanów zwróciła się jednak do producenta z prośbą o całkowite wyłączenie możliwości określenia orientacji Sima. Odpowiedź EA szczęśliwie nie pozostawia tu złudzeń – twórcy gry zdają sobie sprawę, jak istotna może się okazać ta opcja dla niektórych graczy. Na pytanie „Czy mogę wyłączyć tę funkcję?” odpowiedziano więc:

„Nie. Choć staramy się dawać graczom możliwość przełączania niektórych funkcji rozgrywki, tożsamości LGBTQIA+ są faktem, a nie przełącznikiem, który można włączać i wyłączać”.

To nie pierwsza sytuacja, gdy świadomość EA w zakresie tematyki LGBTQIA+ stanowi problem w niektórych środowiskach. Na początku tego roku informowaliśmy, że EA zdecydowało się nie wydawać dodatku The Sims 4 Ślubne historie na terenie Rosji. Motywowano to obowiązującym tam tzw. prawem antygejowskim, które zabrania pokazywać materiały z relacjami innymi niż heteroseksualne. DLC było zaś promowane historią Dom i Cam – pary kobiet, które postanowiły stanąć na ślubnym kobiercu. Pod naciskiem społeczności EA ostatecznie wycofało się z decyzji.

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie