Path of Exile płomień czar
0 komentarzy

Steam: 5 świetnych gier, w które pograsz za darmo

Wiemy, że na Steamie pogramy za darmo w Dota 2 czy Counter-Strike: Global Offensive. Ale są też inne darmowe tytuły, które warto wypróbować. Oto nasze 5 propozycji.

1. Team Fortress 2

Zobacz rozgrywkę z TF2

Team Fortress 2 to w zasadzie dziadek współczesnych strzelanek i trudno stworzyć listę gier free-to-play, nie umieszczając na niej TF2.

Co ciekawe, początkowo TF2 był sequelem do modu dla Quake’a z 1996 r. – był to TF2 z 2007 r., który jednak okazał się tak dużym sukcesem, że powstał wokół niego cały gatunek gier (tzw. hero shooters).

Gry takie jak Overwatch czy Valorant mogą zachwycać bardziej nowoczesną grafiką i lepszymi animacjami, ale nie oznacza to, że TF2 powinien iść w odstawkę. Rozgrywka jest tutaj ciągle świetna i daje dużo przyjemności. Zwłaszcza że nie jesteśmy zmuszani do sztywnego stylu gry – możemy dostosowywać swojego bohatera, wyposażając go w różne bronie.

Data wydania: październik 2007

Gatunek: drużynowa strzelanka typu hero shooter

Zobacz na Steamie.

2. Warframe

Zobacz rozgrywkę z Warfame

Można powiedzieć, że jest to trzecioosobowa gra akcji z elementami MMO, choć nawet taki opis wydaje się niewystarczający. Ilość treści i jej różnorodność jest tutaj po prostu oszałamiająca.

Na co można liczyć? Przykładowo są misje hack-and-shoot w trybie współpracy, zbieranie materiałów rzemieślniczych, czy też główna historia, którą możemy rozgrywać. Ale też ogromny, otwarty świat, który da się przemierzać na rożne sposoby (nie tylko na piechotę!), kontrolowane przez gracza starcia kosmiczne, czy typowa akcja PvP.

Do tego możemy zbierać dziesiątki różnego rodzaju humanoidalnych systemów broni, gdzie każdy ma swój własny unikalny wygląd i możliwości. Niezależnie od tego, czy lubimy cięcia, strzelanie, czy skradanie się – każdy rodzaj rozgrywki jest tutaj możliwy. Warframe zadowoli praktycznie każdego gracza.

Plus, warto wiedzieć, że wszystko, co możemy kupić w tej grze, możemy również zdobyć w zwykłej rozgrywce. I nie zajmie to 40 tys. godzin, jak miało to miejsce w przypadku Star Wars: Battlefront II. Inaczej mówiąc, dla twórców gry większe znaczenie miał „gracz”, a nie „klient gotowy do wydawania pieniędzy”. Za to też należy się pochwała!

Data wydania: marzec 2013

Gatunek: strzelanka trzecioosobowa z trybem kooperacji

Zobacz na Steamie.

3. Destiny 2

Zobacz rozgrywkę z Destiny 2

Już w czasie premiery była to dobra gra, ale teraz – po wielu aktualizacjach – jest już świetna. To solidna strzelanka, do której znajdziemy zarówno bezpłatne, jak i płatne dodatki, świetny tryb „raidów”, kilka trybów PvP oraz bardzo ciekawy tryb kampanii (fascynująca fabuła!), który możemy ukończyć samodzielnie lub ze znajomymi (maks. dwóch).

Oprócz tego nie jest to zdecydowanie gra budżetowa. Mamy tu świetne animacje, dopracowane efekty dźwiękowe, czy też różnorodne bronie, gdzie każda z nich ma sensowne zastosowanie. Nie brakuje więc karabinów snajperskich, pistoletów maszynowych czy strzelb. Plus: kilka klas postaci, które możemy rozwijać w trakcie rozgrywki. Bardzo, bardzo polecamy!

Data wydania: październik 2017

Gatunek: strzelanka FPS w klimatach sci-fi

Zobacz na Steamie.

4. Smite

Zobacz rozgrywkę ze Smite

Gry typu MOBA kojarzą nam się na pewno z League of Legends, ale to oczywiście niejedyna produkcja. Smite jest przedstawicielem tego gatunku, a jednocześnie wprowadza w nim powiew świeżości.

W Smite możemy wraz ze znajomymi wkraczać do walki jako jeden ze 109 bogów z różnych światowych mitologii. Przykładowo możemy grać jako Artemida i polegać na szybkostrzelnych strzałach, czy też jako Thor, korzystając z potężnej mocy Mjölnira (ogromny młot). Wybór jest ogromny.

Kolejna świetna cecha gry, poza wyjątkowymi postaciami, to możliwość sterowania z kamery trzecioosobowej. W przeciwieństwie do większości gier MOBA, w Smite możemy więc poruszać się za pomocą klawiszy WASD i celować myszką. Dzięki temu pomimo faktu, że to podgatunek strategii, gra wydaje się szybsza i zorientowana na akcję. To nie sprawia jednak, że brakuje wyzwań i sama rozgrywka jest łatwa. Są tu wszelkie elementy MOBA i jeśli chcemy osiągać dobre wyniki, niezbędna jest dobra komunikacja i praca zespołowa.

Data wydania: marzec 2014

Gatunek: MOBA

Zobacz na Steamie.

5. Path of Exile

Zobacz rozgrywkę z Patch of Exile

Choć gra jest bezpłatna, ma mikrotransakcje i możemy kupować przeróżne rzeczy, które w pewnym stopniu uatrakcyjniają czy ułatwiają rozgrywkę. Developer dzięki temu ma jednak możliwość dalszego rozwijania i utrzymywania tytułu. A jest co utrzymywać, bo obecnie jest tu tak dużo treści, że trudno znaleźć równie bogatą grę tego typu – i to nawet jeśli weźmiemy pod uwagę płatne produkcje.

Łącznie do Path of Exile wydano 8 dodatków – pierwszy pojawił się w marcu 2014 r., a najnowszy, ósmy, był wydany pod koniec 2019 r. Wprowadził on nową linię fabularną rozgrywki po zakończeniu głównego wątku, m.in. dodając do gry 5 nowych bossów.

Gra ma tzw. ligi, czyli odrębne instancje gry o różnych zasadach i czasie trwania – można je skojarzyć z sezonami z ostatniej części Diablo. Zresztą, wiele osób często zauważa, że Path of Exile jest swojego rodzaju „duchowym następcą” serii Diablo. I choć Diablo przez lata ulegał upraszczaniu, aby trafiać do większej grupy klientów, Path of Exile zachwyca wręcz swoją złożonością, oferując setki aktywnych umiejętności do wyboru, 7 grywalnych klas, czy też ponad 1300 pasywnych dodatków dla postaci do odblokowania.

Data wydania: październik 2013

Gatunek: action-RPG, dla fanów Diablo

Zobacz na Steamie.

Co warto jeszcze polecić?

Oczywiście Steam ma o wiele więcej bezpłatnych gier. Polecamy także:

A co wy polecacie ze Steama?

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się