Sapkowski o Wiedźminie 3 i wcześniejszych tytułach: „Gra narobiła mi mnóstwo smrodu i gó**a”

Sapkowski o Wiedźminie 3 i wcześniejszych tytułach: „Gra narobiła mi mnóstwo smrodu i gó**a”
Filmiki z gier Newsy PC Polecamy! PS4 XOne

Pisarz dosadnie wyraża swoje opinie.

Andrzej Sapkowski jest cenionym na świecie autorem, któremu zawdzięczamy stworzenie Wiedźmina. Polscy deweloperzy mają natomiast – na zasadzie umowy z pisarzem – prawo do wykorzystania postaci w grach wideo, czego przykładem jest wiedźmińska trylogia, z ostatnim Dzikim Gonem na czele.

Osobiście cenię sobie i literaturę, i gry. Geralt to świetny bohater, którego losy poznałem najpierw na papierze, a następnie zupełnie inne przygody śledziłem na ekranie komputera. Stosunki Andrzeja Sapkowskiego z CD Projekt wydają się – delikatnie mówiąc – raczej chłodne, czego dowodem jest ostatnie wystąpienie pisarza podczas Polconu.

Warto obejrzeć i posłuchać, a jeśli interesuje Was jedynie wątek poświęcony grom, powinniście zacząć od 46 minuty, gdzie pada ważne pytanie o kasę. Pisarz twierdzi przede wszystkim, że książkowa saga nie zawdzięcza popularności grze, lecz jest zupełnie na odwrót. Dowiadujemy się również dlaczego – i są to słowa samego autora Wiedźmina – gra narobiła mnóstwo smrodu i gó**a (49 minuta materiału).

Szkoda, że tak świetna marka jak Wiedźmin nie może współistnieć w zgodzie na obu frontach…

Zapis z Polconu udostępnił na YouTube 狼Ōkami-Sama.

Nowa książka o Wiedźminie? Co z musicalem i kto zagra Geralta w filmie? Sapkowski na to…

Andrzej Sapkowski pojawił się w czerwcu na Polconie, gdzie doszło do rozmowy samego mistrza z fanami jego wiedźmińskiej prozy. Na imprezie pojawił się również YouTube’r Cycu1, którego filmiki z porównaniami grafiki często gościły na naszych łamach. Miał on przyjemność zadać Andrzejowi Sapkowskiemu kilka pytań i przy okazji nagrał krótki materiał prezentujący jedną z odpowiedzi.

Jak sądzicie, co twórca Wiedźmina sądzi o tym, czy gry serwowane nam przez CD Projekt RED w jakiś sposób wpłynęły na popularność jego książek? Sapkowski rozważa w charakterystycznym dla siebie stylu, czy mogło to przekuć się na zainteresowanie jego literaturą, czy wręcz odwrotnie – ktoś po zagraniu nie chciał już czytać sagi mylnie wychodząc z założenia, że po co sięgać po coś na podstawie gry.

Pan Andrzej wspomniał również o możliwej kontynuacji książkowego Wiedźmina, która oczywiście może powstać. Czy taki sequel w jego wydaniu nawiązywałby w jakiś sposób do gier? Pewnie wiele osób zna odpowiedź, lecz nawet jeśli, warto posłuchać tego osobiście. Zachęcamy zatem do kliknięcia Play na poniższym filmiku, który niestety nie został nagrany profesjonalnym sprzetem, lecz kto chce, wszystko doskonale zrozumie.

Andrzej Sapkowski odniósł się również do filmu o Wiedźminie, nad którym pracuje obecnie studio Platige Image. Zdradził, że reżyser Tomasz Bagiński zwolnił go z tajemnicy i może już coś więcej powiedzieć o ekranizacji, ale jak sam stwierdził: Nawet jeśli mogę mówić, to i tak wam nie powiem. Co ciekawe, Sapkowski napomknął, że aktor mający wcielić się w Geralta został już prawdopodobnie wybrany. Nazwiska nie poznaliśmy, lecz po pytaniu czy wybór jest właściwy, pisarz przytaknął.

Cycu1 zapytał też Andrzeja Sapkowskiego o kulisy powstawania gry o Wiedźminie, przy której w 1997 roku pracował Adrian Chmielarz oraz o powstający musical o Wiedźminie, który powinien pojawić się w gdyńskim Teatrze Muzycznym jesienią przyszłego roku (takie plany były przynajmniej jeszcze kilka miesięcy temu). Na pierwsze pytanie pisarz odrzekł, że niewiele pamięta, na drugie, że nic nie wie i niewiele go to interesuje. Przy okazji Sapkowski przypomniał, że jeden musical o Wiedźminie zrobili już Rosjanie, lecz bez jego pozwolenia. Temat to nie nowy i pisarz mówił o tym już w zeszłym roku, co również zarejestrował wówczas Cycu1. Warto zobaczyć drugi materiał, w którym znajdziecie małą próbkę tego pirackiego wiedźmińskiego musicalu.

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie