Sztuczna inteligencja robi obrazek na podstawie słów? Błagam, nowe AI zrobi nawet film

Runway Gen-2 to AI, które zrobi film na podstawie podanych słów
Newsy Rozrywka Technologie

Chyba szykuje się kolejny hit internetu. Nowa sztuczna inteligencja Runway Gen-2 ma mieć moc tworzenia krótkich filmików na podstawie słów.

DALL-E szybko stało się hitem internetu, a zarazem zarzewiem konfliktu na linii artyści – inżynierowie AI. Sztuczna inteligencja oskarżana jest o bycie ledwo “podróbą” tego, co potrafi zrobić człowiek. Inni twórcy zarzucają jej plagiat, bo w końcu systemy narzędzi w rodzaju DALL-E opierają się na bogatych zbiorach internetu. Teraz oliwy do ognia może dodać nowe Gen-2, które z kolei najpewniej wkurzy twórców filmów.

Runway Gen-2 to AI nowej generacji dla… filmów

Firma Runway zapowiedziała właśnie Runway Gen-2, czyli nowe narzędzie AI, opierające się na tworzeniu filmów wideo bądź gifów na podstawie konkretnych słów kluczowych. Działa to jak DALL-E, ale zamiast obrazka, mamy po prostu wideo. Wychodzi na to, iż jest to po prostu lepsza wersja Gen-1, czyli narzędzia służącego m.in. do tworzenia storyboardów bądź innych elementów wczesnej produkcji. Coś jak generator AI od Meta, ale posiadający rzekomo lepszą bazę i technologię.

Gen-2 oparto na “wewnętrznym zbiorze danych 240 milionów obrazów i własnym zbiorze 6.4 milionów klipów wideo”. Nie wiemy jednak, skąd owe zbiory się wzięły i kto za nie odpowiada. Firma Runway zapowiada wzbogacanie narzędzia o nowe tryby i opcje. Będziemy także mogli wrzucić na serwer nasze własne wideo, które zostanie zmienione pod konkretny styl wizualny. Zaprezentowane wideo pokazuje, że Gen-2 znacząco wykracza poza dzisiejsze standardy i jest o wiele bardziej dopracowane niż wiele innych tego typu narzędzi.

Na ten moment nie wiemy jednak, kiedy Gen-2 mogłoby się ukazać i w jakiej formie. Strona firmy pozwala na rejestrację i korzystanie z jej zasobów za darmo bądź w opcjach płatnych. Nie ma tam niestety mowy o nowej generacji AI. Niewykluczone, że narzędzie będzie dostępne dla każdego za opłatą. Firma jednocześnie przyznaje, że jest “przytłoczona” zainteresowaniem. Oznacza to, że implementacja Gen-2 może trochę potrwać.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie