Nowy RTX 5090 zniszczy system. Ta karta będzie marzeniem wszystkich graczy

RTX 5090
Newsy PC

Nadchodzący układ graficzny GeForce RTX 5090 Founders Edition będzie nie tylko szalenie potężny, ale wprowadzi również sporo zmian w samej konstrukcji karty graficznej od NVIDIA. Najnowsze plotki sugerują między innymi znacznie większe zagęszczenie pamięci, jak również nową generację zastosowanej pamięci.

RTX 5090 – gęściej, mocniej, lepiej

Coraz większymi krokami zbliżają się do nas najmocniejsze karty graficzne z rodziny NVIDIA RTX 50xx. W sieci pojawiły się najnowsze doniesienia na temat najpotężniejszej z nich, czyli modelu RTX 5090. Ma to być pierwszy układ w historii, który pochwali się niezwykle gęstą, 512-bitową magistralą pamięci. NVIDIA ma z tej okazji zastosować mocarne moduły GDDR7.

Co wiemy na ten moment?

  • Magistrala 512-bit
  • GDDR7 (prędkość 28 Gb/s i 32 Gb/s)
  • Prawdopodobnie 12288 rdzeni CUDA
  • Do 70% lepsza wydajność w 4K od RTX 4090
  • Znaczny wzrost wydajności RT — nawet 3-krotny

Leakerzy na podstawie dotychczasowych informacji sugerują, że NVIDIA może zdecydować się na zastosowanie aż 32GB pamięci w swojej najmocniejszej karcie.

Zobacz też: Test Anda Seat Kaiser 3 XL. Fotel gamingowy, w którym rozsiadłem się po cesarsku

Kiedy możemy spodziewać się premiery nadchodzących układów graficznych? Konkretna data premiery kart jeszcze nie padła, choć możemy spodziewać się, że RTX 5090 i 5080 pojawią się na rynku w ostatnim kwartale tego roku. Macie zatem kilka miesięcy na dozbieranie funduszy na ich zakup, choć… Cóż, najnowsze karty na pewno nie będą należały do przystępnych cenowo.

Źródło: wccftech.com

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie