Radeon RX Vega, czyli nowa generacja kart graficznych od AMD

Czerwona ekipa ujawnia oficjalną nazwę dla swoich nowych kart graficznych.

Podczas konferencji AMD zorganizowanej w ramach Game Developers Conference 2017 nie poznaliśmy niestety zbyt wielu nowych szczegółów na temat projektowanych przez firmę układów graficznych.

Na pewno wyjaśniło się jedno – karty graficzne Vega otrzymały oficjalną nazwę Radeon RX Vega. Zapewne w ramach tej serii pojawi się kilka modeli, które otrzymają stosowny numer w zależności od swojej mocy. Co do mocy, niestety specyfikacja techniczna choćby jednego GPU nie została przedstawiona.

AMD pochwaliło się za to technologią HBCC (High-bandwith Cache Controller), która znajdzie się na pokładzie kart graficznych Radeon RX Vega. W tytułach zoptymalizowanych pod karty AMD możemy liczyć na naprawdę duży wzrost płynności. Prezentacja została przeprowadzona na przykładzie Deus Ex: Mankind Divided, gdzie włączenie trybu HBCC dało praktycznie dwa razy więcej klatek na sekundę.

Radeon RX VEGA

Inną technologią dla układów Radeon RX Vega będzie RPM (Rapid Packed Math), która przyspiesza obliczenia FP16. W praktyce sprowadza się to do tego, że otrzymamy podwojenie możliwości obliczeniowych, co pozwoli na uzyskiwanie szybszych obliczeń matematycznych oraz fizyki w grach opartych na architekturze Vega. Tutaj jako przykład posłużyło demo TressFX, w którym karta z rodziny Radeon RX Vega potrafiła wygenerować dwa razy więcej pasm włosów.

Radeon RX VEGA

Czekamy na więcej szczegółów!

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.