PS5 – nowe możliwości dla graczy

PS5 - nowe możliwości dla graczy
PG Exclusive Poradniki

Konsola wideo dziewiątej generacji stworzona przez Sony Interactive Entertainment – oto Playstation 5. Na nową konsolę Playstation wiele osób patrzy pożądliwym wzrokiem, podziwiając m.in. ciekawy design. Oto najnowsza propozycja, która została zapowiedziana w 2019 roku, jako następca PS4.

Premiera Playstation 5

12 listopada 2020 roku w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku i Południowej Korei wszyscy mogli podziwiać nową propozycję od Sony. Polska musiała poczekać całe siedem dni, aby przekonać się, co tak naprawdę potrafi Playstation 5.

Od tego momentu, w sklepach dostępne były dwie wersje tego urządzenia:

 z napędem dysków Blu-ray – możliwa jest obsługa gier pudełkowych oraz w wersji cyfrowej. Obsługiwane gry cyfrowe dostępne są na PlayStation Store. brak napędu optycznego – oto PlayStation 5 Digital Edition. To dzięki niej można korzystać jedynie z gier cyfrowych.

Ultraszybki dysk ssd – czyli kilka słów o specyfikacji PS5

Sony – japoński gigant – pokazał swoim fanom zupełnie nową technologię gry. Jaka jest jednak dokładna specyfikacja tego urządzenia?

  • pamięć operacyjna, która wynosi 16GB GDDR6,
  • duża pamięć wewnętrzna (SSD 825 GB), która może zostać w przyszłości rozbudowana,
  • 8-rdzeniowy AMD Zen 2 3.5GHz CPU, który na dodatek cechuje się zmienną częstotliwością.

Kontroler bezprzewodowy DualSense

Sony Playstation 5 to innowacyjny kontroler, który wyróżnia się chociażby tym, że posiada haptyczne wibracje. Co to dokładnie oznacza? Będzie można jeszcze bardziej wczuć się w grę, odczuwając np. jazdę po żwirze, czy też konieczność przedzierania się przez kolejne poziomy. Odczuwalne efekty dotykowe grając w ulubione gry, pokażą niesamowity realizm. Za pomocą kontrolera bezprzewodowego dualsense możliwe będzie także czatowanie podczas gry, którą można współdzielić z innymi osobami. Wszystko przez to, że kontroler ma wbudowany mikrofon.

Gry na PS5

Pojawienie się nowej konsoli wzbudziło wiele pytań. M.in. to czy przestaną być wydawane gry na PS4. Sony uspokoiło wszystkich, zapewniając całkowite wsparcie dla konsoli starszej generacji.

Trzeba jednak przyznać, że pojawiło się kilka propozycji, jakie możliwe są tylko na Playstation 5. Mowa tutaj chociażby o Ratchet & Clank: Rift Apart. Było kilka tytułów, które zapowiedziane były tylko na nową wersję. Jednak takie propozycje jak Spider-Man: Miles Morales, czy też Horizon: Forbidden West, zostały wydane również dla PS4. Istnieje wiele innych propozycji, które są kompatybilne zarówno, jeżeli chodzi o konsolę 4 i 5. Dostępne są zachwycające gry, które podzielone są według kategorii wiekowej.

Warto poczytać o wybranych tytułach online. Pomoże to wybrać ciekawe propozycje dla siebie, które są w stanie zapewnić m.in. dynamiczne efekty, realistyczne efekty dotykowe, doskonały układ graficzny i wiele innych.

Playstation 5 o niestandardowej integracji systemów konsoli

Mówiąc o tym urządzeniu, ciężko tak naprawdę wymienić wszystkie zalety. Warto jednak wspomnieć o kompatybilności wstecznej. Hideaki Hnishino uspokoił wszystkich, że bez trudu będzie można zapisać stany gier i przenieść je na zupełnie nową konsolę. Nie mówił on tylko o wybranych grach. Miało być to „99 procent” spośród 4000 gier wydanych na PS4. Wielka ulga dla tych graczy, którzy w swoich rozgrywkach zaszli już naprawdę daleko.

Moc procesora niestandardowego w PS5

Wiele osób miało dylemat odnośnie tego, czy nowa propozycja od Sony, warta była nie tylko uwagi, ale również zakupu. Obecnie, już dwa lata po wydaniu, dokonano porównań pomiędzy Sony Playstation 5 i 4.

Już dzisiaj wiadomo, że to solidna konsola wyposażona w jednej z najlepszych procesorów. We wszystkich testach PS4 czy PS4 Pro wypadają zdecydowanie gorzej. To nie tylko możliwości procesora graficznego, ale także zdecydowanie większa pamięć RAM (dwukrotnie większa), możliwość obsługi 4K 60 FPS, szybki dysk SSD.

Czy ten zakup będzie się opłacać? Oczywiście, że tak. To zupełnie nowe funkcje, które każdy miłośnik gier powinien odkryć.

Cena konsoli PS5

Ile kosztuje konsola PS 5 – oto pytanie, które zadawało i nadal zadaje sobie ogromna ilość użytkowników. W początkowej wersji konsola miała dwie ceny. 2299 zł kosztowała wersja z napędem. Nieco tańsza była wersja bez napędu – “jedyne” 1849 zł. Cena samych konsol do tej pory się nie zmieniła.

Przy czym, czasem za samą konsolę można zapłacić zdecydowanie więcej, bo ponad trzy tysiące złotych. Skąd takie różnice cenowe?

Spowodowane jest to tym, że sprzedawcy do samej konsoli dołączają ciekawe gry, np. Fifa 23, Gran Turismo 7, God of War Ragnarok, nowa wersja Spider-man. Nie zawsze będą to gry, ale może to być dodatkowy pad w zestawie, w jednym z wybranych kolorów.

Gdzie można kupić konsolę PS 5? W sklepach, jakie specjalizują się w sprzedaży elektroniki. Zamówienie można złożyć nawet w sklepach oferujących sprzedaż online. Nie można zapomnieć o tym, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na sam napęd – czy jest on obecny, czy też gracz będzie korzystał jedynie z tych gier, które udostępniane są w wersji cyfrowej.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z RTV Euro AGD

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie