Pionowe stawianie PS5 może zepsuć konsolę? Sprawa jest bardziej skomplikowana

PS5 Slim niekoniecznie będzie wersją
Newsy PS5

Niedawno pojawiły się niepokojące głosy dotyczące tego, że pionowe stawianie PS5 może przełożyć się na zepsucie konsoli. Czy to jednak tylko niezrozumienie, czy faktycznie coś jest na rzeczy?

Tym razem Sony w pełni świadomie wydało na rynek sprzęt, który można mniej więcej dopasować do swojego wnętrza. Jeżeli mamy miejsce, można go postawić pionowo albo też położyć poziomo. Czy któraś z tych opcji jest lepsza?

PS5 i spora draka

Niedawno w serwisie Wololo.net pojawił się bardzo ciekawy raport wskazujący na to, że trzymanie PS5 w pionowej pozycji przez długi czas może zniszczyć sprzęt. Co więcej, sprawa miałyby być o wiele bardziej poważna. Otóż istniały podejrzenia, że dotyczy to najbardziej nieotwartych egzemplarzy konsoli, wciąż w oryginalnie zapakowanych pudełkach. Tak przynajmniej zdawało się twierdzić paru członków internetowej społeczności skupionej wokół PlayStation.

Teoretyzowano, że winę za to ponosi chłodzenie z zastosowaniem ciekłego metalu do chłodzenia APU, który po prostu… może się wylać. Zdaniem niektórych, metal miałby się rozlewać po wnętrzu konsoli, gdy ta za długo stała pionowo. Sprawa ponoć nie jest szeroko znana, ale wśród serwisów naprawczych to rzekomo całkiem popularny problem. Jakiś czas o temu o sprawie wypowiedział się także YouTuber TheCod3r. Wedle serwisu Wololo.net, to właśnie on wspomniał, że długo nieotwierane pudełka z PlayStation 5 również mogą przyczynić się do powstania problemu, o ile sprzęt stoi pionowo.

Tak jednak nie jest. Pojawiła się aktualizacja dotycząca słów TheCod3ra, których po prostu nie zrozumiano. Otóż YouTuber twierdzi, że problem nie występuje w nieotwartych (w sensie – niewyjmowanych z pudełka) konsolach, ale nieotwartych w sensie, że nie serwisowanych wcześniej (tj. nieotwieranych za pomocą śrubokręta przez serwis). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zdaniem portalu, wciąż istnieje poważne ryzyko “wycieku” ciekłego metalu.

Tyle że nie wszyscy się z nimi zgadzają. Spawn Wave, YouTuber posiadający własny serwis konsol nie wierzy, że taka sytuacja może mieć miejsce. Jego zdaniem Sony bardzo dobrze zabezpieczyło i odizolowało chłodzenie od reszty. Poza tym, wedle jego doświadczenia, nie do końca tak mogłoby się stać, biorąc pod uwagę to, jak w ogóle działa tego typu chłodzenie. Co nie zmienia faktu, że po wielu latach użytkowania, ciekły metal faktycznie może zacząć być problemem dla użytkowników.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie