PS5 nie dostało ciekawej funkcji na premierę i już wiadomo, dlaczego

PS5 Slim - Microsoft wygadał się o możliwej dacie premiery urządzenia
Newsy PS5

Najnowsza aktualizacja PS5 wprowadziła sporo nowości, w tym listy gier (foldery). Dlaczego dopiero teraz, a nie na premierę sprzętu? Na ten temat wypowiedział się były menedżer Sony.

Aktualizacja PS5 dodała do systemu konsoli różne funkcje i jeśli chcecie sobie wszystko przypomnieć, wystarczy spojrzeć na koniec tego wpisu. Wśród nowości znajdziemy np. możliwość tworzenia własnych list gier, dzięki czemu łatwiej ogarniemy swoją kolekcję.

Aktualizacja PS5 dodała listy gier (foldery) dopiero teraz, bo…

Steven Trombetta, były menedżer Sony, który pracował w firmie przez sześć lat i był zaangażowany w tworzenie różnych funkcji PS5, wyjaśnił na Twitterze, że foldery nie zostały wprowadzone do systemu PlayStation 5 na premierę konsoli, ponieważ producent sprzętu chciał uniknąć crunchu podczas globalnej pandemii Covid19.

Trombetta zdecydował odnieść się do sprawy po artykule serwisu Kotaku, którego redaktor stwierdził, że foldery powinny być w PS5 w momencie premiery.

Hej @kotaku… zbudowaliśmy tę konsolę w środku globalnej pandemii, nie wymagając od nikogo chrunchu… Pewne rzeczy musiały się urzeczywistnić. Byłoby miło, gdybyś był uprzejmiejszy. Naszym priorytetem było zdrowie pracowników i bardzo się cieszę, że tak zdecydowaliśmy – napisał Steven Trombetta.

Były menedżer Sony został zapytany również o ważność nowej funkcji. Według niego korzystają z niej jedynie zaawansowani użytkownicy konsoli, podczas gdy zazwyczaj gracze „przypinają” sobie z trzy tytuły, które aktualnie ogrywają. A jak jest w Waszym przypadku? Czy listy gier są rzeczywiście pomocne?

Aktualizacja PS5 22.02-06.00.00 – zmiany – nowości – poprawki

 • W bibliotece gier możesz teraz tworzyć własne listy gier, aby lepiej zorganizować swoją kolekcję.
  Listę gier utworzysz w Bibliotece gier, wybierając kartę [Twoja kolekcja].
  Wybierz gry, które chcesz dodać do listy, a następnie wybierz jej nazwę.
 • Co zmieniliśmy w funkcji Pomoc dotycząca gier:
  Teraz znajdziesz informacje o dostępności pomocy zarówno na PS5, jak i na urządzeniach mobilnych w PlayStation App.
  Możesz ustawić, czy powiadomienia pomocy dotyczącej gier będą wyświetlane. Na PS5 otwórz [Ustawienia] > [Powiadomienia] > [Pomoc dotycząca gier]. W PlayStation App otwórz [Ustawienia] > [Powiadomienia push] > [Pomoc dotycząca gier].
 • Obsługiwane jest wyjście wideo HDMI 1440p.
  Przed użyciem wykonaj test, aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie HDMI obsługuje wyjście 1440p: otwórz [Ustawienia] > [Ekran i wideo] > [Wyjście wideo] > [Testuj wyświetlanie w rozdzielczości 1440p].
 • Aktualizacje Game Base:
  Możesz teraz poprosić uczestników imprezy o rozpoczęcie udostępniania ekranu, aby oglądać ich rozgrywkę.
  Przejdź do karty czatu głosowego, wybierz uczestnika imprezy, do którego chcesz wysłać prośbę, i wybierz [Poproś o udostępnienie ekranu].
 • Gdy dołączysz do imprezy, a któryś z jej uczestników gra w grę, do której możesz dołączyć, otrzymasz powiadomienie. Możesz dołączyć do gry bezpośrednio z tego powiadomienia.
 • Po otrzymaniu wiadomości możesz teraz wyświetlić profil nadawcy, wybierając wiadomość i naciskając przycisk opcji.
 • Aktualizacje funkcji [Prośby o dodanie do znajomych].
  Gdy zaakceptujesz prośbę o dodanie do znajomych na liście [Otrzymane], możesz wyświetlić profil nowego znajomego w menu [Zaakceptowane prośby].
 • Z karty Game Base możesz teraz wysyłać naklejki i wiadomości głosowe do swoich grup.
 • Do centrów dodaliśmy następujące funkcje:
  Trwające działania gier mogą być teraz bardziej widoczne na górze centrum gier, co pozwala łatwo i szybko wrócić do miejsca, w którym przerwano grę.
  Jeśli dla danej czynności dostępna jest pomoc dotycząca gier, zobaczysz przycisk [Wyświetl wskazówki].
  W sekcji [Filmy wybrane na podstawie ostatniej rozgrywki] zobaczysz etykiety z informacjami, dlaczego polecamy Ci te filmy, np. „Szybka gra”, „Wysoki wynik” lub „Dobra gra”.
 • Korzystając z przeglądarki internetowej, można teraz wybrać jeden z dwóch typów funkcji powiększenia.
  Opcja „Powiększenie” umożliwia zwiększenie rozmiaru elementów na stronie przy jednoczesnym dostosowaniu ich układu tak, aby wszystko pasowało bez konieczności przewijania w lewo i w prawo.
  Opcja „Powiększ” zwiększa rozmiar wszystkich elementów na stronie, nie dopasowując ich układu.
  Maksymalna współczynnik funkcji Powiększenie/Powiększ to teraz 500%.
 • Zreorganizowaliśmy ustawienia dźwięku 3D.
  Ustawienia te znajdują się teraz w menu [Dźwięk 3D w głośnikach telewizora] i [Dźwięk 3D w słuchawkach] w menu [Ustawienia] > [Dźwięk].
  Teraz na tym samym ekranie możesz słuchać dźwięku 3D i dźwięku stereofonicznego, porównując różnice.
 • Funkcja Polecenie głosowe obsługuje teraz głosowe wyszukiwanie treści w YouTube. Obecnie funkcja Polecenie głosowe (podgląd) jest dostępna wyłącznie w języku angielskim dla graczy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mających konto w PSN.
  Z dowolnego miejsca na PS5, w tym podczas rozgrywki, możesz powiedzieć „Hej PlayStation, wyszukaj [słowo kluczowe] w YouTube”. Zostanie otwarta aplikacja YouTube i zobaczysz pasujące wyniki wyszukiwania.
  Sposób wprowadzania tekstu za pomocą poleceń głosowych uległ zmianie. Wcześniej, jeśli włączony był czytnik ekranu, przed odezwaniem się do kontrolera trzeba było poczekać na odczytanie instrukcji. Teraz możesz pominąć instrukcje, naciskając przycisk krzyżyk.
 • Do funkcji czytnika ekranu dodano następujące ulepszenia.
  Gdy wyświetlane są skróty przycisków kontrolera dla przycisków ekranowych, czytnik ekranu odczytuje je na głos.
 • Aktualizacje funkcji Remote Play.
  Teraz korzystanie z klawiatury na komputerze PC lub Mac jest łatwiejsze podczas korzystania z funkcji PS Remote Play. Usunęliśmy pole wprowadzania tekstu, aby można było używać klawiatury do pisania bezpośrednio na PS5 lub PS4. Możesz teraz nie tylko wpisywać tekst, ale też używać klawiatury do sterowania grami, które ją obsługują.
 • Na ekranie wprowadzania kodu dostępu włączone są teraz niestandardowe przypisania przycisków.
 • Zaktualizowaliśmy oprogramowanie kontrolera bezprzewodowego DualSense, aby poprawić stabilność.
 • Rozwiązaliśmy problem powodujący błędy oprogramowania systemu w trybie spoczynku w niektórych konsolach PS5.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie