PS4 lepsze i tańsze od XOne, twierdzi sztuczna inteligencja Microsoftu

Jednocześnie uważa, że Hitler nie zrobił nic złego, a Bush stoi za zamachami z 11 września.

Microsoft uruchomił ciekawy i ambitny projekt, który po 24 godzinach musiał zostać zamknięty (tymczasowo). Mowa o sztucznej inteligencji nazwanej Tay, z którą można było konwersować np. poprzez serwis Twitter.


Tay miała udawać nastoletnią dziewczynę, znającą się na żartach, korzystającą z młodzieżowego języka i oczywiście uczącą się nowych słów wraz z kolejnymi rozmowami. Niestety, w ciągu 24 godzin Tay została zmanipulowana przez internautów do tego stopnia, że zaczęła głosić rasistowskie poglądy na temat wyższości białej rasy, bronić Hitlera czy obarczać Busha (lub Żydów) za zamachy z 11 września.

Microsoft nie zastosował widocznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o naukę Tay, więc ta chłonęła całą nienawiść internetu jak gąbka. Gigant z Redmond skasował z profilu Tay najbardziej kontrowersyjne wpisy, lecz sporo z nich ostało się w sieci i krąży teraz po całym świecie.

Tay zabłysnęła również wypowiedzią, która dotyczy naszego growego świata. Jeden z internautów zapytał wirtualną nastolatkę, która konsola jest lepsza – Xbox One czy PS4? Odpowiedź pewnie zaskoczyła sam Microsoft, ponieważ Tay beztrosko odpowiedziała, że PS4 jest… tańsze i lepsze.

Oczywiście żadnych opinii Tay nie bierzemy na serio. Sztuczna inteligencja po prostu powtarza opinie, które są jej wtłaczane do pamięci podczas licznych konwersacji z internautami.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

19 Shares
Share19
+1
Tweet