Gra, która ogarnie Ci podatki, została usunięta ze Steam. Twórcy mówią, że nie chcą kraść danych

Podatki i randki, czyli kuriozalna historia usuniętej gry ze Steam
Newsy PC

The Tax Heaven 3000 to nie tylko symulator randkowania z postacią anime, ale również gra, która ma pomóc w sporządzeniu amerykańskiej wersji PIT-u. Takie “podatki i randki”. Problem w tym, że Steam już zdążył ją wykopać.

Nadszedł też moment w roku, gdy większość z nas musi zająć się tymi “ważnymi” rzeczami – podatkami. PIT i inne zeznania dochodowe dla wielu osób stanowią jednak czarnomagiczną barierę, przez którą nie sposób się przebić. Dlatego też powstało mnóstwo różnych narzędzi, które w tym pomagają. Zapewne niejedno z Was korzystało z tego typu rozwiązań. Co jednak, jeżeli byle program wydaje się zbyt nudny? Na ratunek przychodzi The Tax Heaven 3000, czyli symulator randkowania z postacią anime, który pomoże ogarnąć podatki. O ile, rzecz jasna, rozliczamy się z rządem USA. W Polsce ten pomysł niestety nie przejdzie.

Idź na randkę i rozlicz podatki

Nie zmienia to faktu, że przypadek owej gry jest kuriozalny i nieco wręcz idiotyczny. To już kolejna gra, która została usunięta ze Steam. Tym razem jednak zaledwie dzień po debiucie i bez wyjaśnień. Twórcy z MSCHF twierdzą, że znają powodów, dla których Valve tak zdecydowało. Ja jednak się domyślam. Czy faktycznie podalibyście grze na Steam wszystkie Wasze niezbędne dane podatkowe? Deweloperzy są jednak zdania, że sama gra nie łączy się z internetem i nie kradnie żadnych danych osobowych.

Tax Heaven 3000 nie wspiera wszystkich sytuacji podatkowych i może nie sprawdzić wszystkich możliwych odliczeń i kredytów, które mogą mieć zastosowanie w Twojej indywidualnej sytuacji podatkowej. TH 3000 jest przeznaczony dla osób składających zwykłe zeznania podatkowe W-2, nie obsługuje poprawionych lub spóźnionych zeznań podatkowych oraz nie obsługuje zeznań stanowych. Tax Heaven 3000 jest przeznaczony wyłącznie do pomocy w przygotowaniu zeznania podatkowego: użytkownik jest odpowiedzialny za podanie dokładnych informacji i złożenie swojego zeznania po jego skompletowaniu.

– czytamy na wciąż aktywnej stronie gry na itch.io

W grze wcielamy się w postać, która spotyka na swojej drodze klasyczną dziewczynę z anime, czyli Iris. To ona w tym roku rozlicza podatek samodzielnie i oferuje, że pomoże także graczowi. Ostatecznie celem gry jest zabieranie jej na różne randki, wspólne wypełnianie deklaracji i… no wiecie, podrywanie. Twórcy tłumaczą, że dane podatkowe są kluczowe dla gry i choć Polacy również mogą zagrać, najpewniej nie doświadczą pełnej istoty produkcji.

Złowrogie korporacje walczące z osobami fizycznymi

Jako ciekawostkę muszę jednak nadmienić, że MSCHF to tak naprawdę wyjątkowo dziwaczny kolektyw artystyczny, który w przeszłości wiele razy dopuszczał się podobnych skandali. Jakiś czas temu wydali “Satan Shoes”, czyli nike’i stylizowane na satanizm, z domieszką ludzkiej krwi. Nike, co oczywiste, szybko ich pozwało. Do tego MSCHF muszą mieć wyraźny problem z najpopularniejszym amerykańskim software’em do rozliczania podatków – TurboTax. Uważają, że to TurboTax mógł “wysłać czek”, aby Steam zdjął ich grę.

Korporacyjne serwisy podatkowe, takie jak TurboTax, są (dzięki rozległemu lobbingowi) drapieżnymi, pasożytniczymi wąskimi gardłami, które celowo komplikują proces składania podatków, aby uczynić go nie do przejścia dla zwykłych ludzi. Większość bogatych krajów czyni składanie podatków darmowym, jeśli ciężar przygotowania jest w ogóle przenoszony na osoby fizyczne. TurboTax aktywnie stara się zablokować strukturę regulacyjną, która w przeciwnym razie mogłaby próbować go powstrzymać. I to działa! Złowroga korporacja, która kontroluje rząd z ukrycia, jest niestety prozaiczną rzeczywistością. To najnudniejszy przemysł, jaki można sobie wyobrazić.

– czytamy na stronie Tax Heaven 3000

Ostatecznie wygląda na to, że Tax Heaven 3000 na Steam już nie wróci. Tytuł najpewniej będzie dostępny na oficjalnej stronie i platformie itch.io. Nie znamy ceny, ale wygląda na to, że nie będzie trzeba za niego nic płacić.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie