Wybrano “100 najlepszych gier wideo wszech czasów”. Top 10 może potężnie zaskoczyć

Najlepsze gry wideo wszech czasów. Nowy ranking potężnie zaskakuje
Newsy PC PS2 PS3 PS4 PS5 Rozrywka Switch Wii X360 Xbox Series XOne

Najlepsze gry wideo wszech czasów to raczej dość sporna kwestia. Mimo wszystko magazyn Empire podzielił się zaktualizowaną listą 100 pozycji wybranych przez czytelników.

Po 10 latach od ostatniego rankingu magazynu Empire ukazała się jego zaktualizowana lista. Wybranie 100 najlepszych gier wideo wszech czasów to nie lada zadanie, więc dziennikarze przeprowadzili głosowanie wśród graczy. Ci ponownie podzielili się swoimi przemyśleniami i nie brakuje sporych zaskoczeń. Fani niektórych pozycji mogą się srogo rozczarować, więc pierwsze 10 miejsc może nieźle zaskoczyć. Tylko czy słusznie wybrano “najlepszą grę wideo wszech czasów”?

TOP 10 gier wszech czasów według magazynu Empire:

  1. The Last of Us
  2. The Legend of Zelda: Breath Of The Wild
  3. Elden Ring
  4. Tetris
  5. Super Mario 64
  6. Final Fantasy VII
  7. BioShock
  8. GTA V
  9. Pokemon Red/Blue/Yellow
  10. Minecraft

Zacznijmy może od początku, czyli od podium – niezaprzeczalnie króluje The Last of Us od Naughty Dog, czyli tytuł, który przez zdecydowaną większość graczy uznawany jest za wybitny i idealny. To w końcu “musi” być czysta perfekcja, skoro gra zasłużyła na pierwsze miejsce, prawda? Sam może i mógłbym potencjalnie wskazać parę innych gier, które moim prywatnym zdaniem zasługują na ten tytuł bardziej, ale po części jestem też fanbojem TLoU, więc absolutnie się temu nie dziwię. Dla wielu z Was, których pozycja od Naughty Dog nie przekonała, z pewnością brzmi to jak herezja. Dalej nie ma jednak zaskoczenia Zeldzie na drugim miejscu. Za to Elden Ring na 3. pozycji może wydawać się dość dziwny. Tytuł zdeklasował konkurencję pod względem nagród GOTY i to faktycznie wybitna gra. Czy jednak gracze w swoim wyrokowaniu napędzani byli przez hype dość niedawnej premiery, czy jednak faktycznie to trzeźwy osąd?

Dalej na liście mamy króla gamingu, czyli Tetrisa (zasłużenie!), a także kolejną produkcję od Nintendo, bodaj najbliższe ideałowi Mario. Final Fantasy wydaje się sensownym wyborem, a BioShock przed GTA V to dość kontrowersyjna decyzja. Może i mamy tu dwie legendy, ale czy na pewno w dobrej kolejności? Dalej Pokemony i Minecraft, czyli chyba absolutny “top of the top”.

Sensownie, kontrowersyjnie i zaskakująco

Zaskakuje też reszta. Jedna z najwspanialszych gier wszech czasów (wedle mojego prywatnego rankingu), czyli Red Dead Redemption 2, znajdziemy dopiero na… 30. pozycji. TLoU 2 również mniej spodobało się graczom, bo znajduje się na 17. miejscu. W sumie i tak jest przed Wiedźminem 3 (19. pozycja), Metal Gear Solid (22.) czy Half-Life 2 (44.). Legendy w stylu Silent Hill 2 i God of War z 2018 roku (odpowiednio 37. i 38. miejsca) są naprawdę daleko. Za to znajdziemy parę naprawdę nowych tytułów, jak choćby nieco przeoczone Immortality (36.), Disco Elysium: The Final Cut (53.), Ghost Of Tsushima (66.), a nawet… Fortnite (78.). Cały ranking znajdziecie w tym miejscu.

Zgadzacie się z tym rankingiem, a w szczególności z pierwszą top “dziesiątką”? Co Wy byście tu zmienili?

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie