“Najbardziej przerażający”, świetnie przyjęty “horror roku”. Niebawem do obejrzenia w Polsce

Mów do mnie to najlepszy i
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy Premiery/zapowiedzi

“Mów do mnie” jest jednym z najlepiej ocenianych horrorów tego roku w serwisie Rotten Tomatoes. Podobno mamy też do czynienia z wyjątkowo strasznym filmem.

Bracia Philippou zasłynęli w świadomości internetu jako twórcy internetowego kanału RackaRacka. Jeżeli go kojarzycie, to zapewne możecie sobie jedynie wyobrazić, jak dziwaczne rzeczy mogą pojawić się w ich debiutanckim, pełnometrażowym horrorze. Jedno jest pewne – “Mów do mnie” udało się wyjątkowo dobrze. Film można zaliczyć do tak udanych początków kariery filmowców jak choćby Hereditary Ariego Astera czy The VVitch Roberta Eggersa.

Kolejny udany debiut – “Mów do mnie”

“Mów do mnie” to nowoczesne podejście do tematyki opętań, rozmów z duchami i nawiedzeń. Oto paczka znajomych postanawia wciąż udział w viralowym “czelendżu”, w którym przy wykorzystaniu zabalsamowanej ręki można na chwilę zasięgnąć rozmowy ze zmarłymi. Problem w tym, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Krytycy chwalą w zasadzie każdy aspekt filmu; zwracają uwagę nie tylko na grozę samą w sobie, ale i świetnie napisane postacie, ciekawy scenariusz i podobno nowoczesne podejście do dość klasycznego motywu.

W serwisie Rotten Tomatoes film przez ostatnie dni cieszył się najwyższą tegoroczną średnią ocen krytyków w kategorii horrorów, ale po opublikowaniu paru kolejnych opinii, średnia nieco spadła. Aktualnie i tak ma godne podziwu 94% “świeżości”, co oznacza, że aż tyle krytyków wystawiło mu pozytywną ocenę. Widzowie z kolei chwalą obraz w 83%, co również wydaje się imponującym wynikiem. Wiele osób chwali go nawet jako “horror roku”, a zarazem “najstraszniejszy film ostatnich lat”. Dobra, dobra, już my wiemy, ile w tym bywa prawdy…

W internecie pojawia się wiele opinii dotyczących tego, że mówimy o filmie “przerażającym do szpiku kości”. Nie będę jednak na razie wnikał, ile w tym prawdy, bo bardzo często zdarza się, że jakiś film zostaje wychwalany pod niebiosa, a w praktyce nie okazuje się wcale takim przełomem. Przyznam jednak, że sam zwiastun “Mów do mnie” intryguje na tyle, że chyba warto skusić się na seans. Film w polskich kinach będzie wyświetlany od 18 sierpnia 2023 roku.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie