Minecraft – poradnik. Jak zrobić lampę?
Minecraft posiada wiele różnych źródeł oświetlenia. Najpopularniejszym są oczywiście pochodnie, ale zdarzy się, że te nie będą dla Was najlepszym rozwiązaniem w każdej sytuacji. Wtedy oto zjawia się lampa Minecraft, która będzie odpowiedzią na wiele problemów.
Uwaga – poradnik został oparty o wiedzę z Minecraft Java Edition 1.17.1. Niekoniecznie wszystko w tym tekście musi się pokrywać z Bedrock Edition. Warto mieć to na uwadze, choć w większości przypadków nie powinno tak być.
Jak zrobić lampę w Minecraft?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić lampę w Minecraft, należy w stole rzemieślniczym położyć cztery sztuki czerwonego kamienia (redstone) oraz jeden blok jasnogłazu (glowstone). Z takiej kombinacji powstanie jeden blok lampy.
Nie ma potrzeby udawania się do jaskiń i do Netheru, aby zdobyć potrzebne przedmioty do wykonania lampy. Tak się składa, że osadnik pełniący rolę kapłana może Wam sprzedać potrzebne komponenty za szmaragdy.
Jak aktywować lampę w Minecraft?
Aby lampa zaczęła wydawać z siebie oświetlenie na poziomie 15, należy ją zasilić sygnałem redstone. Niestety, nie ma opcji, aby użyć np. PPM, by włączyć i wyłączyć urządzenie.
Jakie zastosowania może mieć lampa w Minecraft?
Lampa to jedno z lepszych źródeł światła. Oświetla otoczenie na największym możliwym poziomie, co stawia je na równi z blokiem światłogłazu. Ma jednak jedna ważną przewagę nad wymienionym klockiem – można dowolnie przełączać jej poziom światła z 0 do 15. Jak to sensownie wykorzystać?
Realistyczne oświetlenie
Po pierwsze warto dodać Minecraftowi nieco realizmu. Rzadko kiedy u kogoś w domu świeci światło przez 24 godziny każdego dnia. W związku z tym dobrze jest pomyśleć o systemie lamp, które można włączać i wyłączać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z detektora światła dziennego, który wysyła sygnał redstone w zależności od pory dnia. Poniżej znajdziecie jego recepturę:
A tak wygląda przykładowa lampa, którą możecie odwzorować na zewnątrz wokół swojej bazy albo np. w wiosce osadników. Im też się przecież należy technologiczne burżujstwo, prawda? Zwróćcie uwagę, że nad blokiem lampy zamontowałem właśnie wspomniany wyżej detektor. Ważne – ten jest ustawiony na wysyłanie sygnału w nocy. Jest też możliwość, aby działo się odwrotnie. Wystarczy, że naciśniecie na niego PPM i odwrócicie jego tryb.
Ograniczenie mocy spawnerów potworów
Monster spawnery to bloki o specjalnym działaniu. Jeśli będziecie w ich pobliżu, a poziom oświetlenia będzie wystarczająco niski, w określonych odstępach czasu będą pojawiać się wokół niego konkretne moby. Jeśli oświetlicie go z każdej strony, zmniejszycie szanse na spawn stwora blisko do zera.
Im większy poziom światła znajduje się wokół, tym mniej przeciwników będzie się pojawiać. To brzmi jak idealne zadanie dla lamp, które możecie kontrolować przy pomocy mechanizmów z czerwonego kamienia.
Pokój do wyrastania olbrzymich grzybów
By hodować grzyby przy pomocy mączki kostnej, potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie, w którym nie ma światła. Tak się składa, że w takim miejscu, jeśli się go odpowiednio nie zabezpieczy, mogą pojawiać się wrogie potwory. Dobrze jest w takim przypadku zadbać o mechanizm, który aktywuje wewnątrz lampy, jeśli akurat się w nim nie znajduje żaden z graczy. Wystarczy zwykły przełącznik sygnału przy wejściu/wyjściu.
Testowanie mechanizmów
Często zdarza mi się testować różnego rodzaju machiny na świecie z trybem kreatywnym. Z racji tego, że zwykle dzielę je na kilka oddzielnych elementów, lubię wiedzieć, czy dany już działa, jak należy. Wtedy to stawiam w odpowiednich miejscach lampy, aby zobaczyć, czy zostały spełnione założenia konstrukcji. Jeśli wszystko zrobiłem poprawnie, lampa zaświeci się. To dobry sposób, aby weryfikować swoje pomysły na mniejszą skalę, zanim dojdzie do ich ostatecznego wykonania.
Jak widać, lampy w Minecraft nie są niczym skomplikowanym oraz posiadają kilka użytecznych zastosowań. A pozostając w tym temacie… przeczytaliście już inne poradniki i newsy o grach? Wszystkie tego typu teksty znajdziecie w tym miejscu i gwarantuję Wam, że mogą znacznie poszerzyć Waszą wiedzę na temat tej najpopularniejszej produkcji studia Mojang. Polecamy także gry nowości, które przygotował nasz portal o grach.