Microsoft z patentem wygodnego sterowania w grach na telefony

Microsoft już dwa lata temu złożył patent na kontrolery przypominające rozwiązanie znane z Nintendo Switch. Jednak dopiero teraz dokument został upubliczniony.

W 2007 roku Nintendo po raz kolejny zaskoczyło branżę, prezentując konsolę Switch z doczepianymi kontrolerami (Joy-Cons). Według nowo ujawnionego zgłoszenia patentowego, Microsoft może pracować nad podobnymi kontrolerami, które byłyby świetnym uzupełnieniem usługi xCloud.

Patent Microsoftu na „urządzenie ładujące wymienne moduły wejściowe” został złożony w tym samym roku, w którym Nintendo przedstawiło Switch’a. Jednak dopiero teraz dokument został opublikowany przez Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych (dzięki wccftech). Poniżej możecie zobaczyć poglądowe szkice patentu, które przedstawiają dołączane kontrolery, przeznaczone do pracy z telefonami komórkowymi oraz tabletami. Mamy również rzut oka na samo urządzenie ładujące.

Microsoft – patent na doczepiany kontroler.
Microsoft patent na urządzenie ładujące.

Rozwiązanie Microsoftu bardzo przypomina to, co znamy z Nintendo Switch i choć jeszcze przed pojawieniem się tej konsoli na rynku istniały podobne doczepiane kontrolery, bardzo ciekawe jest to, że Amerykanie dopiero w roku debiutu Switch’a zdecydowali się zabezpieczyć swoją wersję kontrolerów odpowiednim patentem.

Jak wspominaliśmy, takie doczepiane kontrolery Microsoftu byłyby dobrym uzupełnieniem usługi strumieniowania xCloud. Gigant z Redmond reklamuje ją jako coś, co pozwoli zagrać w tytuły AAA na każdym urządzeniu, nawet na telefonie. Niestety sterowanie dotykowe na małym ekranie smartfona czy tabletu do wygodnych nie należy, zatem omawiany patent mógłby rozwiązać ten problem. Przy okazji, Microsoft wyróżniłby się na tle największej chmurowej konkurencji, czyli projektu Google Stadia, który otrzyma dedykowanego pada.

Oczywiście musimy pamiętać, że sam fakt złożenia patentu nie oznacza, że będzie on wprowadzony w życie.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: