Przejęcie Activision przez Microsoft zostanie cofnięte? „To krwawa łaźnia”

Microsoft
Newsy PC PS5 Xbox Series Xbox Series S

Chociaż przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostało zatwierdzone, to sprawa może ponownie zostać otwarta. Wszystko przez ostatnie zwolnienie prawie 2 tysięcy osób. Sprawa wywołała ogromne oburzenie wśród nie tylko fanów gier, ale i senatorów w Stanach Zjednoczonych. Możliwe, że saga związana z fuzją nie dobiegła jeszcze wcale końca. Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Okazuje się, że całkiem sporo.

Microsoft zwalnia, senat alarmuje

Jeżeli myśleliście, że saga z przejęciem Activision przez Microsoft dobiegła końca, to jesteście w błędzie. Choć fuzja doczekała się finału i dopięcia transakcji, to temat powrócił niczym bumerang. Jak się okazuje wszystko za sprawą niedawnych zwolnień. Przed weekendem informowaliśmy was, że na skutek decyzji amerykańskiego giganta aż 1900 osób straciło pracę. Wśród nich znalazło się wiele osób związanych z Activision Blizzard, jak choćby część twórców serii Call of Duty ze studia Sledgehammer Games.

Na skutek tak drastycznych działań głos zabrała Elizabeth Warren, amerykańska senator z Massachusetts. Wezwała ona FTC (Federalną Komisję ds. Handlu), aby ta odwołała zatwierdzone wcześniej przejęcie wykonane przez rynkowego giganta. Warren wypowiedziała się na ten temat na swoim profilu w portalu X. Przyznała, że w zaledwie 3 miesiące po przejęciu wiele osób straciło pracę i że ostrzegała, iż ta fuzja będzie krzywdząca dla pracowników.

Sami pracownicy, którzy byli świadkami (lub ofiarami) zwolnień donoszą, że wydarzenia te przypominały „krwawą łaźnię”. Różne źródła prześcigają się w podawaniu konkretnych danych, ale faktem jest, że cała masa zespołów została wydrążona z części pracowników. Niektóre ekipy straciły od 25 do 30% zatrudnionych osób. To gigantyczne zmiany — zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę ich nagły charakter.

Włodarze tłumaczą, że to konieczne działania do utrzymania bieżącego kierunku rozwoju. Przy okazji Microsoft chwalił się niedawno osiągnięciem rekordowej wyceny giełdowej. Firma jest warta aż 3 biliony dolarów i osiągnęła to jako druga w historii. Pierwsze było Apple, co akurat nie powinno nikogo dziwić.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie