Mercusys MR80X – test niedrogiego routera AX3000 z WiFi 6. Zdziwisz się, co to urządzenie potrafi

Mercusys MR80X
Testy

Szybki i niezawodny internet to kwestia nie tylko naszego dostawcy. Nawet jeśli dysponujemy dobrym łączem, trzeba wyposażyć się także w sprzęt, który nie “zdusi” nam sieci. Dziś sprawdzamy, jak w tej kwestii spisze się przystępny cenowo router Mercusys MR80X.

Mercusys to submarka firmy TP-Link, która powstała z myślą o klientach z mniejszym budżetem. Urządzenia sygnowane logiem Mercusys mają za zadanie dobrze sprawdzić się przy prostszych zadaniach w domowych sieciach komputerowych, choć specyfikacja modelu MR80X sugeruje, że ten jest w stanie obsłużyć aż do 256 podłączonych urządzeń na raz! Dotychczasowe routery wspomnianej submarki przyzwyczaiły nas także do tego, że były bardzo intuicyjne w instalacji i dalszej obsłudze, i tak też powinno być w przypadku MR80X. Testowany dziś model kosztuje około 260 złotych i biorąc pod uwagę jego możliwości, jest to cena naprawdę dobra. Sprzęt obsługuje standard WiFi 6 oraz łączną przepustowość (suma prędkości wszystkich pasm) do 2976 Mb/s. Oferuje również dwupasmowość, a więc pracę na pasmie 2.4 GHz oraz 5 GHz.

Jak podkreśla producent, Mercusys MR80X to router w szczególności dla tych osób, które potrzebują stabilnych i szybkich połączeń dla wielu domowych urządzeń jednocześnie. Innymi słowy, ma pozwolić na płynne korzystanie z sieci przez kilka osób w tym samym czasie, nawet jeśli jedna osoba ogląda treści VOD, druga gra w gry, trzecia prowadzi wideorozmowę i tak dalej. A wszystko to z prędkością do 3 Gb/s. Za tak stabilne i bezstratne połączenie mają odpowiadać nowoczesne rozwiązania takie jak MU-MIMO, 1024-QAM, OFDMA, Airtime Fairness, Beamforming czy Smart Connect, które – w wielki skrócie – inteligentnie zawiadują zasobami sieci, aby każde urządzenie mogło otrzymać jak najlepiej zoptymalizowany dostęp do sieci. Mercusys MR80X umożliwia także stworzenie wydajnej sieci kablowej dzięki czterem gigabitowym portom Ethernet (jeden port WAN oraz trzy porty LAN). Urządzenie można dodatkowo wykorzystać jako Access Point.

Mercusys MR80X
Obsługiwane siecixDSL (sieci kablowe)
Procesordwurdzeniowy Qualcomm
Porty1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN
Szerokość kanału160 MHz
Antenycztery zewnętrzne, odłączane, o zysku 5 dBi
Częstotliwość pracy Wi-Fi5 GHz + 2.4 GHz
Prędkość transmisji2402 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2.4 GHz)
Obsługiwanie standardy WiFi802.11ax (WIFi 6), 802.11ac/a/b/g/n, do 3 Gbps
Dodatkowe wejścia/wyjściabrak
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowejWEP, WPA / WPA2-Personal, WPA2 / WPA3-Personal
DHCPserwer, lista klientów
Innesieć dla gości, kontrola rodzicielska, filtrowanie MAC, Access Point
Wymiary i waga20,8 × 17,1 × 4,1 cm, 380 g
Gwarancja producenta3 lata
Cenaok. 260 zł

Mercusys MR80X – wygląd i budowa

Mercusys MR80X jest niemal cały czarny, nie licząc srebrzącego się napisu z nazwą marki na górze. Górna część pokryta jest błyszczącym tworzywem piano black z dodatkiem matowego, które to układa się w kształt litery Y. Jest to zarazem element, który z racji swojej budowy odprowadza z urządzenia nadmierne ciepło, choć już teraz warto podkreślić, że MR80X nieprzesadnie się grzeje. Router został uraczony czterema kierunkowymi antenami, które są nieodczepiane. Oznacza to, że przymocowano je do korpusu urządzenia fabrycznie i po wyjęciu MR80X z pudełka nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko podłączyć go do gniazdka, skonfigurować i używać.

Wracając jeszcze na chwilę do anten – te, choć nieodczepiane, z powodzeniem dają się kierunkować w dowolne strony i pod dowolnym kątem. Powleczono je ponadto matowym tworzywem, stąd nie łapią zabrudzenia (np. od palców, którymi je ustawiamy). Wśród elementów wartych omówienia mamy jeszcze diodę na froncie routera, która informuje nas o stanie łącza (łączenie, podłączone itp.). Spód urządzenia z kolei nie zaskoczy nas niczym szczególnym. Cztery klasyczne, plastikowe stopki to wszystko, czego możemy się spodziewać. Najciekawsze, jak to często bywa w routerach, dzieje się jednak na tyłach.

I tak, gdy odwrócimy router by spojrzeć na to, co skrywa z tyłu, odnajdziemy przede wszystkim miejsce na podłączenie do czterech przewodów zakończonych złączem RJ45. Kolejny rzut oka pozwoli nam doprecyzować, że jest to jeden gigabitowy port WAN (wyróżniony jasnoszarą otoczką) oraz trzy gigabitowe porty LAN. Mamy więc do czynienia z dość powszechnie wykorzystywaną liczbą tego typu złącz (w tej półce cenowej). Tuż obok znajduje się jeszcze przycisk Reset/WPS (funkcja zależy od długości przyciśnięcia) oraz gniazdo zasilania. Gwoli ścisłości – w zestawie znajdziemy jeszcze zasilacz z 150-cm przewodem oraz biały kabel RJ45 do RJ45 o długości 120 cm.

Mercusys MR80X – testy

W przypadku urządzeń sieciowych, od ich wyglądu ważniejsza jest wydajność. Dlatego nie można zapomnieć o podstawowym, ale wiele mówiącym, teście przepustowości. W naszym wykonaniu polegał on na postawieniu routera w odległości 1 metra od laptopa wyposażonego w kompatybilną kartę sieciową i na pomiarach prędkości każdego z dostępnych pasm. Testy dowiodły bardzo dobrych wyników, choć – co oczywiste – dużo lepsze w przypadku pasma 5 GHz. Jeśli mamy więc odpowiednio szybki internet, router Mercusys MR80X powinien umożliwić korzystanie z niego przez wiele podłączonych na raz urządzeń bez zająknięcia. Przypuszczenia to jednak za mało, dlatego też przez dłuższą chwilę testowałem urządzenie także w mieszkaniu znajomego, w którym z zasobów sieci bardzo aktywnie korzysta do sześciu osób na raz.

PasmoPrzepustowość (Mb/s)Przepustowość (MB/s)
2.4 GHz18523,13
5 GHz870108,75

Podłączone smartfony, telewizory czy laptopy to jednak nie wszystko. Sprzęt przetestowany był w miejscu, gdzie nie brakło stale podłączonych urządzeń takich jak dwa oczyszczacze powietrza, dwa roboty sprzątające (po jednym na piętro) czy przydomowy monitoring. Słowem – prawdziwie “internetożerne” gospodarstwo domowe, na czele z dziećmi, które na zmianę albo grają, albo oglądają Netfliksa. Ku mojemu zadowoleniu, podłączenie się do tak zatłoczonej sieci i uruchomienie meczu w CS:GO, ani razu nie poskutkowało niechcianą “czkawką” (lagami). Także zasięg routera jest godny pochwały. Bez problemu “przebija” się na cztery piętra w bloku mieszkalnym (w pionie) oraz na ok. 13 metrów w domu (5 GHz), w którym na drodze sygnału stoją trzy grube, betonowe ściany. Jeśli potrzebujemy zaś sieci także na podwórku, to miło mi poinformować, że zasięg routera, na drodze którego stoi tylko jedna ściana to szalone 45 m (w paśmie 2.4 GHz). Przy tym wszystkim pobór mocy w szczytowym momencie wyniósł 6,7 W, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Mercusys MR80X – funkcjonalność / oprogramowanie

Co z obsługą? Tak jak się spodziewałem, router Mercusys MR80X spisał się bardzo dobrze. Wstępna konfiguracja po pierwszym podłączeniu to w zasadzie standardowa zmiana hasła administratora czy ustawienie strefy czasowej. Szybko, prosto i przyjemnie. Także późniejsze zarządzanie funkcjami routera, choć w języku angielskim, wypada bardzo intuicyjnie i nawet mniej zaawansowany użytkownik komputera powinien sobie z nim poradzić. Wśród opcji znajdziemy też Smart Connect, który umożliwia korzystanie z tych samych ustawień sieci bezprzewodowej w każdym z pasm routera – router zrównoważa wtedy zapotrzebowanie sieci i przypisuje urządzenia do optymalnego pasma. Ale to nie wszystko.

Nie obyło się także bez funkcji, która pozwala na stworzenie sieci dla gości oraz opcji Parental Controls, która kontroluje dostęp małym użytkownikom. Pozwala np. na ograniczenie internetu do wybranych stron konkretnym urządzeniom, albo na ustawienie limitu czasu spędzonego w sieci. MR80X ma jednak także kilka opcji dla bardziej zaawansowanych osób. Mowa o korzystaniu z serwera VPN, harmonogramie pracy routera, dynamicznym DNSie, przekierowaniu portów czy klonowaniu adresu MAC. Jest też coś, co może przydać się zwłaszcza graczom. Mam tu na myśli system QoS (Quality of Service), który pozwala na ustawienie, jakie urządzenie ma być traktowane przez router priorytetowo, a więc któremu chcemy zagwarantować najszybszą i najstabilniejszą łączność.

Mercusys MR80X – podsumowanie

Router Mercusys MR80X wyceniono na 260 złotych, co jest naprawdę świetną ofertą. Oczywiście na rynku można spotkać sprzęt sieciowy w cenie nawet poniżej stu złotych, jednak nie liczmy na to, że będzie on aż tak wydajny czy funkcjonalny. Model MR80X ma z kolei w zasadzie wszystko, czego można oczekiwać od routera dedykowanego nieco szybszym połączeniom sieciowym oraz scenariuszom, w których z tej sieci korzysta wiele urządzeń na raz. Decydując się na zakup testowanego dziś modelu nie musimy się obawiać, że któreś ze sprzętów podłączonych do sieci nie otrzyma stabilnego, szybkiego sygnału. I to nie tylko w domu, ale także w małej firmie.

Jak na portal dla graczy przystało, nie można nie wspomnieć, że Mercusys MR80X jest przyjazny także graczom. Między innymi ze względu na opcję QoS, dzięki której możemy zapewnić gamingowemu pecetowi / desktopowi połączenie o priorytetowej jakości. Wówczas żaden z innych domowników nie będzie w stanie zagrozić płynności naszej rozgrywki po sieci. Jak wiemy, dzisiejszy gaming jest synonimem gamingu wymagającego (potrzeba niskich opóźnień; gry, które swoje ważą), stąd wymaga nowoczesnego sprzętu, a tym Mercusys MR80X bezsprzecznie jest. Wszystko to zasługa zaawansowanych technologii, które – jak widać po teście – inteligentnie zawiadują zasobami, aby każde urządzenie mogło otrzymać jak najlepiej zoptymalizowany dostęp do sieci.

Test Mercusys MR80X

Wysoka wydajność w parze z dobrą ceną

Mercusys MR80X to router dedykowany szybszym połączeniom sieciowym, z których korzysta wiele urządzeń na raz - także tych gamingowych. Cechuje się świetną przepustowością oraz optymalną funkcjonalnością, którą zarządzać można w intuicyjnym oprogramowaniu.

5

Plusy:

  • Przystępne oprogramowanie z przydatnymi funkcjami (QoS, Parental Control itp.)
  • Płynna praca nawet z wieloma podłączonymi urządzeniami na raz
  • Stabilne oraz bardzo szybkie połączenie
  • Funkcja punktu dostępu (access point)
  • Dwupasmowość i obsługa WiFi 6
  • Prosta konfiguracja i obsługa
  • Pokrycie siecią bardzo dużego obszaru

Minusy:

  • Brak możliwości zawieszenia np. na ścianie
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie