Laptop ze składanym ekranem od Lenovo. Czy to ma sens?

Składane ekrany robią się coraz bardziej popularne. Po chociażby smartfonie od Samsunga, przyszedł czas na laptopa od Lenovo.

Lenovo Thinkpad X1 to pierwszy elastyczny laptop ze składanym ekranem i chodzi tutaj nie tylko o Lenovo, ale w ogóle wszystkich producentów. Tego rodzaju rozwiązania próżno szukać na rynku, więc tym bardziej spore emocje towarzyszące premierze, są uzasadnione.

Nowy laptop nie ma fizycznej klawiatury, ta będzie wyświetlana na drugiej części ekranu w momencie złożenia sprzętu do zwykłego formatu. Jeśli użytkownik będzie chciał skorzystać z większego ekranu, rozkłada laptopa i ma przed sobą duży funkcjonalny tablet.

Póki co specyfikacja sprzętu nie jest znana. Potwierdzone jest jedynie to, że ekran w momencie rozłożenia ma 13,3 cala w proporcjach 4:3 i dysponuje rozdzielczością 2K. Nie da się ukryć, że całość na prezentacji, którą znajdziecie poniżej, wygląda imponująco, zwłaszcza w momencie, kiedy sprzęt się składa. Z tyłu chociażby nie widać żadnych załamań.

Lenovo Thinkpad X1 – znajdzie nabywców?

Pomysł na laptopa ze składanym ekranem wydaje się interesującym rozwiązaniem, dopóki nie dojdziemy do sedna tej konstrukcji. Najważniejsze pytanie jest takie, czy na ekranowej klawiaturze będzie możliwe sprawne pisanie. Jest to wątpliwa sprawa, biorąc pod uwagę klawiaturę w tabletach, nawet tych najdroższych i największych. Nigdy wirtualne klawisze nie dorównają precyzją tym fizycznym.

W tym momencie pozostaje kwestia zasadności posiadania tego rodzaju sprzętu. Użytkownicy klasycznych laptopów, którzy korzystają z nich na co dzień do pracy czy nauki, potrzebują fizycznej wydajnej klawiatury. Natomiast dla użytkowników tabletów, sprzęt od Lenovo może być po prostu zbyt duży. Chyba że na rynku znajduje się sprawdzona przez Lenovo w drodze researchu nisza użytkowników, która jest na tyle duża, aby inwestycja się opłaciła. Jeśli chodzi o najnowsze laptopy gamingowe od Lenovo i ich odświeżony design, to tutaj producent trafił moim zdaniem w dziesiątkę. Co do Lenovo Thinkpad X1 mam jednak spore wątpliwości.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: