Half-Life: Alyx – przegląd pierwszych recenzji. Realistyczna fizyka, poziom detali i… niedociągnięcia techniczne

Half-Life: Alyx – przegląd pierwszych recenzji. Realistyczna fizyka, poziom detali i… niedociągnięcia techniczne
Newsy PC

Half-Life Alyx zadebiutowało wczoraj wieczorem. Dziś możemy przeczytać pierwsze opinie na temat gry. Oceny, jakie otrzymała produkcja Valve, pozwalają wnioskować, że mamy do czynienia z pierwszym hitem na VR. Oczywiście niepozbawionym wad.

Średnia ocen gry w serwisie Metacritic.com wynosi obecnie aż 92 procent (na podstawie 26 opinii krytyków). Najniższa nota od recenzentów wynosi obecnie 80/100. Oceny od graczy są nieco niższe, ale i tak wysokie – osiągnęły średnią 8,7 (na podstawie opinii 499 graczy).

I tak serwis IGN.com, który wystawił produkcji maksymalną notę, pisze, że Half-Life: Alyx jest swego rodzaju “grą przyszłości” – i że pozostałym tytułom stworzonym do wirtualnej rzeczywistości zajmie jeszcze trochę czasu, zanim osiągną ten poziom. Autor z IGN.com pochwalił przede wszystkim oprawę wizualną gry, którą cechuje dbałość o najdrobniejsze detale (jak chociażby… brud pod paznokciami Alyx Vance). Recenzentowi podoba się również design poziomów i realistyczna fizyka obiektów.

Krytyk z VR247, który również ocenił tytuł maksymalnie, także zachwycał się szczegółowością detali przedstawionego świata, podkreślając przytłaczający klimat Half-Life’a. Jedynym niedociągnięciem produkcji jest, zdaniem przedstawiciela VR247, bariera sprzętowa – szkoda, że nie każdy może pozwolić sobie na to, by doświadczyć wspaniałości dzieła Valve.

Z kolei redaktor GamesBeat/VentureBeat, który wystawił grze jedną z najniższych do tej pory ocen (80/100), określił tytuł jako “immersive and impressive”, ale też dodał, że doświadczył pewnych problemów technicznych, przede wszystkim związanych z chwytaniem i trzymaniem przedmiotów.

Krytyk narzekał również na poruszanie się w grze. Nowy Half-Life umożliwia zarówno typowe dla produkcji VR chodzenie poprzez teleportowanie, jak i poruszanie się w sposób “normalny”. Zdaniem recenzenta, zarówno pierwszy, jak i drugi mechanizm, nie zdaje egzaminu – teleportowanie jest dalekie od realizmu, a tradycyjne chodzenie, choć o wiele bardziej realistyczne, jest w praktyce dezorientujące i powoduje nudności. Wygląda więc na to, że problem z poruszaniem się staje się już powoli stałym i nieodłącznym niedociągnięciem tytułów VR.

Oto przykładowe oceny w serwisach branżowych:

IGN – 100/100

VG247 – 100/100

GameStar – 92/100

GameSpot – 90/100

IGN Italia – 90/100

USgamer – 90/100

GamesRadar+ – 90/100

PCGamesN – 90/100

PC Games – 80/100

GamesBeat/VentureBeat – 80/100

Dagmara Kottke
O autorze

Dagmara Kottke

Redaktor
Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie