Grasz na Xbox? Należysz do grupy najbardziej agresywnych i toksycznych graczy

Grasz na Xbox? Należysz do grupy najbardziej agresywnych i toksycznych graczy
Newsy PC Polecamy! PS4 Switch XOne

Badania dowodzą, że rodzaj platformy ma wpływ na poziom negatywnych emocji. Spośród wszystkich, to właśnie właściciele Xbox należą do grupy największego ryzyka.  

Agresja fizyczna, przeklinanie czy wpadanie w złość są dość popularnymi zjawiskami, nie tylko wśród graczy. Jednak wielu psychologów i behawiorystów wciąż prowadzi badania w grupie osób mających kontakt z grami. Jakby na siłę chcieli udowodnić, że gaming to samo zło. Tym razem dokonano analizy zachowań graczy online z podziałem na różne platformy. W celu uzyskania jak najlepszych wyników badania, skorzystano z kwestionariusza agresji, którego twórcami są profesorowie Uniwersytetu w Teksasie, Arnold Buss i Mark Perry.

O wypełnienie kwestionariusza poproszono 1000 osób, na co dzień korzystających z platformy PlayStation, PC, Nintendo Switch lub Xbox.  I według otrzymanych odpowiedzi, udało się ustalić, że najbardziej toksycznymi graczami online są fani Xboxa. Przodują oni w całej klasyfikacji negatywnych zachowań: agresja fizyczna, agresja werbalna, gniew, wrogość. Za nimi znaleźli się kolejno właściciele PlayStation, PC i Switch.

 

Przy okazji psychologie udowodnili nam coś, co nikogo nie powinno zaskoczyć – kobieca część graczy jest bardziej zdystansowana do rozgrywania meczów online. Należy jednak z przymrużeniem oka przyjmować te informacje, bowiem nie podano, ile kobiet i mężczyzn wzięło udział w niniejszym badaniu. Przy dużej dysproporcji ankietowanych uzyskane wyniki raczej można wyrzucić do kosza, niczym pady z DualShock 4, które nie będą działać z grami na PS5

Otrzymaliśmy również wykaz gier, które w największym stopniu wywołują różne przejawy agresji. O ile wysokie miejsce Battlefield i COD: Modern Warfare w rankingu „toksyczności” nie powinno dziwić, tak jednak obecność symulatora Animal Crossing jest tu niespodziewana, tym bardziej, że w kategorii „fizycznej agresji” wyprzedza nawet GTA Online. Czyżby nasze piękniejsze połówki właśnie tutaj uzewnętrzniały swoje skryte emocje?

 

Nie macie wrażenia, że na udostępnionej liście brakuje bardzo popularnej produkcji, która moim zdaniem przebija w tej kategorii wszystkie inne gry… Mam na myśli CS:GO. Niestety niemożliwe jest uwzględnienie jej w tym badaniu, ponieważ jest tylko dostępna na platformie Steam oraz Xbox 360 i PS3 (a więc na starszych generacjach konsol, których miejsce w domu gracza zajęły PS4 i Xbox One). Ale gdyby w przyszłości miało się to zmienić, to powyższa lista z pewnością nie wyglądałaby tak samo.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie