Rosja żegna się z popularną usługą Google

Flaga Rosji i logo Google
Technologie

Potwierdzono, że Google News zostało wycofane z Rosji. Agregator wiadomości doczekał się blokady od rosyjskiego regulatora.

Google opublikowało oświadczenie, w którym informuje o wycofaniu swojej usługi z kraju Władimira Putina.

Google News znika z Rosji

Firma potwierdza, że News przestało działać w Rosji nie z winy problemów technicznych. Wskazuje tym samym, że popularny agregator wiadomości został zablokowany.

Potwierdziliśmy, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do aplikacji i witryny Google News w Rosji i że nie jest to spowodowane żadnymi problemami technicznymi z naszej strony. Dokładamy wszelkich starań, aby usługi informacyjne, takie jak News, były dostępne dla mieszkańców Rosji tak długo, jak to możliwe.

– czytamy w oświadczeniu Google
Źródło: Reuters

Do sprawy odniósł się też rosyjski regulator, Roskomnadzor. Urząd (bez zaskoczenia) twierdzi, że w ramach Google News udostępniano „nieautentyczne” informacje. Nie zabrakło też wzmianki o „operacji wojskowej”, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Amerykański internetowy serwis informacyjny, o którym mowa, udostępnił liczne publikacje i materiały zawierające nieautentyczne i publicznie ważne informacje o przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy.

– twierdzi regulator Roskomnadzor

Nowe rosyjskie prawo zabrania publikowania informacji, które mogłyby zaszkodzić opinii o armii Federacki Rosyjskiej. Właśnie dlatego w Rosji zablokowano platformy organizacji Meta, które uznano za winne „ekstremistycznej aktywności”.

Działania Rosji odbijają się na sferze technologicznej kraju. Niedawno pojawiły się przesłanki sugerujące, że Rosjanie mogą mieć wkrótce problem z miejscem w cyfrowych chmurach.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie