FIFA „wykorzystuje dzieci i młodzież dla zysku”? Organizacje żądają zbadania loot boxów w grach EA

FIFA 22 - piłkarz robi cieszynkę z kadrem aparatu z palców
Mobile Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Rozpoczął się właśnie kolejny odcinek batalii w sprawie kontrowersyjnych loot boxów. Gry EA, a w szczególności seria FIFA, mogą znaleźć się pod lupą.

Loot boxy to niezwykle żywiołowy temat w środowisku gamingowym i nie tylko. Najwyraźniej doczekaliśmy się powrotu do poruszanej już niejednokrotnie problematyki. 15 amerykańskich organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży zwróciło się z prośbą do FTC (Federal Trade Comission – Federalnej Komisji Handlu) o zbadanie sposobu sprzedaży i popularyzacji loot boxów w grach Electronic Arts. Szczególnie dostało się serii FIFA.

Organizacje utworzyły koalicję, która ma działać na rzecz dzieci. Niedawno o sprawie mikropłatności w grach zrobiło się głośno z powodu 18 organizacji z różnych krajów. Domagają się one ukrócenia praktyk związanych ze sprzedażą i oferowaniem loot boxów. Norweska organizacja konsumencka NCC stwierdziła, że EA „nieuczciwie wykorzystuje dzieci i młodzież dla zysku”. I właśnie ten raport zmartwił amerykańskie stowarzyszenia chcące zakazu sprzedaży loot boxów.

FIFA, EA i loot boxy pod lupą

Amerykańska koalicja na czele z Fairplay i CDD wystosowała list do FTC. Zaznaczono w nim, że skrzynki z łupami czy wirtualne waluty to „specjalne manipulacyjne techniki”. Ich zdaniem narażają one dzieci i młodzież na szereg czynników zewnętrznych. Te pośrednio wywołują „nacisk społeczny” skłaniający do wydawania pieniędzy na wirtualne przedmioty. Ponadto FIFA i tryb FIFA Ultimate Teams oraz podobne gry mają „wprowadzać dzieci i młodzież w świat hazardu”.

Pakiety przypominają automaty do gry. Wymagają od gracza czegoś wartościowego (waluty w grze) w zamian za możliwość otrzymania w przyszłości nieznanej, losowej nagrody, a towarzyszą im jaskrawe kolory i animacje.

– twierdzi organizacja w swoim liście (za VGC)

Koalicja domaga się odpowiedzi na 10 kluczowych pytań. Wśród nich znajdziemy pytania dotyczące liczby dzieci i młodzieży płacących w FUT czy też konieczności reklamowania pakietów możliwych do kupienia za dodatkową gotówkę. Pojawiło się także pytanie o to, czy EA kiedykolwiek zleciła badania mające pokazać, że loot boxy nie wprowadzają dzieci w świat hazardu.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie