Fantastyczne zwierzęta 3 ocenzurowane w Chinach. Wycięto odniesienia do homoseksualizmu Dumbledore’a

bohaterowie filmu Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a
Baza filmów Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy Uniwersum

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a spotkała tradycyjna już cenzura w Chinach. Jak się okazuje, za cięcia odpowiada tym razem Warner Bros., lecz na zlecenie lokalnych cenzorów.

Film w wersji prezentowanej w chińskich kinach jest w efekcie o 6 sekund krótszy. Wycięto sceny nawiązujące do homoseksualnej relacji pomiędzy Dumbledorem (Jude Law) i Grindelwaldem (Mads Mikkelsen). W tym przypadku jednak ingerowało samo studio Warner Bros., choć na zlecenie chińskiego urzędu. Co więcej, przedsiębiorstwo… w zaskakujący sposób broni swojej decyzji. W oświadczeniu wydanym przez studio możemy przeczytać:

“Jako studio jesteśmy zaangażowani w ochronę integralności każdego wydawanego filmu, a to przekłada się na okoliczności, które wymagają dokonywania cięć w ramach odpowiedzi na różne czynniki rynkowe. Chcemy publikować nasze treści zgodnie z zamysłem ich twórców, lecz w przeszłości mieliśmy już do czynienia z drobnymi zmianami wprowadzanymi na lokalnych rynkach.

W przypadku Fantastycznym zwierząt: Tajemnice Dumbledore’a zażądano 6-sekundowego cięcia, a Warner Bros. przystał na te zmiany, aby spełnić lokalne wymagania, lecz istota filmu pozostała niezmieniona. Chcemy, aby widzowie na całym świecie mogli oglądać i cieszyć się tym filmem i jest dla nas ważne, że chińska publiczność również ma tę możliwość, nawet z tymi drobnymi zmianami.”

Z filmu w wersji przeznaczonej dla Chin usunięto dwie krótkie sceny. W jednej z nich Dumbledore wyznaje Grindelwaldowi, że był w nim zakochany. W drugiej – późniejszej – postać stwierdza: “Tego lata Gellert i ja zakochaliśmy się w sobie”. Obie sceny łącznie trwają 6 sekund i tyle właśnie wycięto z produkcji.

O co chodzi z relacją między bohaterami?

Homoseksualizm postaci Albusa Dumbledore’a nie jest nową sprawą. Już w 2009 roku Joanne K. Rowling, czyli twórczyni bohatera, ujawniła, że w istocie jest on gejem. Wyjawiła wówczas także, że postać była zaangażowana w romantyczną relację ze swoim późniejszym przeciwnikiem, Gellertem Grindelwaldem. Jak do tej pory jednak żaden z filmów osadzonych w uniwersum Harry’ego Pottera nie podniósł kwestii orientacji seksualnej bohatera; Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a są pierwszym tytułem, w którym występuje ten aspekt życia dyrektora Hogwartu.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie