Przyjaciele ofiarą chińskich cenzorów. Wycięto m.in. postać LGBT+

bohaterowie serialu Przyjaciele
Baza seriali Filmy i seriale Newsy Seriale

Serial Przyjaciele trafił do chińskich odbiorców w ocenzurowanej wersji. Usunięto m.in. wątki LGBT+.

Po ocenzurowaniu filmu Fight Club (w którym ostatecznie przywrócono oryginalne zakończenie) chińscy cenzorzy wzięli na tapet jeden z kultowych seriali. Przyjaciele trafili tam do streamingu w okrojonej wersji. Wycięto poszczególne sceny, w tym m.in. wątki LGBT+; widzowie w Chinach nie zobaczą zatem momentu, w którym Ross mówi, że jego była żona, Carol, jest lesbijką. Sama Carol również nie pojawia się w serialu, co jest już mocną ingerencją w całą historię Rossa. Cenzurze podległy jednak także inne kwestie, jak choćby scena, w której Joey sugeruje pójście do klubu ze striptizem. Zamiast tego cenzorzy zaproponowali, by bohaterowie „poszli się pobawić”.

Komunistyczna Partia Chin motywuje cenzurę dbaniem o „interes państwa”. W związku z tym z wielu zagranicznych produkcji usuwa się sceny, które według cenzorów mogłyby zaszkodzić moralności obywateli. Za takie uznawane są właśnie wątki LGBT+, choć nie tylko – na co wskazuje cenzura sceny z udziałem Joeya.

We wcześniejszych latach chińscy widzowie mogli zobaczyć Przyjaciół w pełnej, nieocenzurowanej wersji na innych serwisach streamingowych.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie