Twórcy Deus Ex, Tomb Raider i Legacy of Kain przejęci

Rise of Tomb Raider - Lara Croft z narzędziem do wspinaczki - port gry tworzyło Nixxes Software, które rozpoczyna współpracę z PlayStation Studios
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Szwedzki gigant Embracer Group wykupiło Crystal Dynamics, Eidos Montréal i Square Enix Montréal. Wydawca dysponuje teraz ponad 50 nowymi markami.

Kolejne wielkie przejęcie w branży gier wideo. Tym razem szwedzkie Embracer Group wykupiło trzech gigantów elektronicznej rozrywki, twórców cenionych na całym świecie marek. Mowa o Crystal Dynamics, Eidos Montréal i Square Enix Montréal. Wraz z firmami, do wydawcy przechodzi ich ponad 50 IP. Wśród nich znajdziemy choćby serie Tomb Raider, Deus Ex, Thief czy Legacy of Kain. Kwota przejęcia jest stosunkowo niska – bagatela 300 mln dolarów.

Wraz z przejęciem firm, Embracer przejmuje także ponad 1100 pracowników trzech studiów w ośmiu lokalizacjach na całym świecie. Wraz z nowym nabytkiem, Embracer przejął “dodatkowe długoterminowe zobowiązania do finansowanie dłużnego”. Ta kwota nie wlicza się we wspomniane 300 mln dolarów.

Embracer Group poszło na zakupy

Cieszymy się, że możemy powitać te studia w Grupie Embracer. Doceniamy fantastyczną własność intelektualną, światowej klasy talent twórczy i osiągnięcia w zakresie doskonałości, które były wielokrotnie udowadniane w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Z wielką przyjemnością spotkaliśmy się z zespołami kierowniczymi i omówiliśmy plany na przyszłość dotyczące tego, jak mogą one zrealizować swoje ambicje i stać się ważną częścią firmy Embracer.

– wyjaśnia Lars Wingefors, CEO Embracer Group

Co stanie się z markami od trzech firm? Gracze z pewnością nie mają się czego obawiać, a mogą się wręcz cieszyć. Embracer przy swoich poprzednich transakcjach zawsze stawiał na odświeżanie kultowych IP i tworzenie kolejnych gier z uznanych serii. Teoretycznie oznacza to, że nowy Deus Ex i Legacy of Kain są bliżej niż kiedykolwiek. Dodam tylko, że prace nad nowym Tomb Raiderem (zapowiedzianym stosunkowo niedawno) nie zostaną zakłócone.

Embracer to najlepiej strzeżona tajemnica w branży gier komputerowych: ogromna, zdecentralizowana grupa przedsiębiorców, której częścią z radością się dziś staliśmy. Idealnie pasuje ona do naszych ambicji: tworzyć wysokiej jakości gry, ze wspaniałymi ludźmi, w sposób zrównoważony i rozwijać nasze istniejące marki do ich najlepszych wersji w historii. Embracer pozwala nam nawiązywać nowe partnerstwa we wszystkich mediach, aby zmaksymalizować potencjał naszych marek i spełnić nasze marzenia o tworzeniu wyjątkowej rozrywki.

– opisuje Phil Rogers, CEO Square Enix America and Europe

Po zamknięciu najnowszej transakcji Embracer będzie miał najwięcej swoich gamedeveloperów właśnie w USA (Kanada będzie na drugim miejscu). Mowa o 14 tys. pracownikach, z których 10 tys. to twórcy gier pracujących w 124 wewnętrznych studiach. Wydawca informuje, że aktualnie w przygotowaniu ma 230 gier, z czego ponad 30 to pozycje AAA.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie