Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Cyberpunk 2077 vs Wiedźmin 3. Nowa gra z nieco mniejszą mapą, ale to plus

Studio CD Projekt RED przyznaje, że pod względem kilometrów kwadratowych, mapa Wiedźmina 3 może nieznacznie wygrać z Cyberpunk 2077, lecz dzięki temu będzie gęściej i z zachowaniem wiarygodności świata.

Cyberpunk 2077 pod wieloma względami ma być lepszy od Wiedźmina 3, zaczynając od grafiki (co jest oczywiste), a kończąc na jeszcze bardziej rozbudowanym świecie pełnym wyborów i rozdroży, które doprowadzą nas do kilku różnych zakończeń. W nowej grze sami stworzymy postać, określimy jej płeć, dostosujemy wygląd, a nawet wybierzemy jedną z trzech ścieżek życia, które wpłyną np. na miejsce startowe akcji. W jednym jednak Wiedźmin 3 może zatrzymać palmę pierwszeństwa względem CP 2077 – rozległości mapy.

Mapa Cyberpunk 2077 musi być wiarygodna

Redaktor serwisu Gamesradar+ miał przyjemność porozmawiać z Ryszardem Borzymowskim z firmy CD Projekt RED. Dyskusja dotyczyła m.in. mapy nadchodzącej gry. Jak zaznacza wspomniany portal, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ograniczony do wielkiego miasta oraz terenów przedmiejskich Cyberpunk 2077 to krok wstecz względem Wiedźmina 3, który oferował fantastyczne regiony pełne wiosek, lasów, dużych miast i innych atrakcji. Jednak, kiedy zajrzy się do środka Night City, wrażenie ubogości CP 2077 znika, ponieważ gra została wyładowana detalami.

Jeśli spojrzeć na samą powierzchnię pod względem kilometrów kwadratowych, to Cyberpunk 2077 może być nawet trochę mniejszy niż Wiedźmin 3, ale naszym celem jest gęstość zawartości. Wychodzimy od świata przybliżonego wielkością jak w Wiedźminie i kondensujemy go, usuwając pustkowia – zaznaczył deweloper.

Nie jest to pójście na ustępstwa, lecz chęć stworzenia wiarygodnego świata w Cyberpunk 2077, gdzie mapę należy zbudować nieco inaczej niż w grach z Białym Wilkiem.

W Wiedźminie mieliśmy otwarty świat z rozległymi terenami, drogami oraz lasami pomiędzy mniejszymi wioskami i większymi miastami jak Novigrad, ale w Cyberpunku 2077 jesteśmy osadzeni w Night City. To integralna część settingu, można powiedzieć, że to w zasadzie bohater, dlatego mapa musi być gęstsza. Nie uzyskalibyśmy efektu końcowego, który chcieliśmy osiągnąć, gdyby miasto nie było wiarygodne (…), więc wyładowaliśmy je życiem – podkreśla Ryszard Borzymowski.

Warto na koniec wspomnieć, że choć w przypadku kilometrów kwadratowych mapa Cyberpunk 2077 może ustąpić Wiedźminowi, to będzie ona rozbudowana również w pionie.

Nie tylko Night City

Przypominamy, że na temat mapy PC 2077 dowiedzieliśmy się sporo już w czerwcu, kiedy to Paweł Sasko, główny projektant questów do gry Cyberpunk 2077, został zapytany w wywiadzie dla brytyjskiego Eurogamera o obszar gry, jaki mamy eksplorować.

Deweloper zaznaczył wówczas, że to nie tylko Night City. Po pierwsze, cyberprzestrzeń, która była pokazywana w teaserze, również będzie terenem naszych działań w niektórych momentach fabuły. Co ważniejsze, obszar tuż przy Night City, znany jako Badlands, należy do otwartego świata gry. Sasko wspomniał również o kilku innych niespodziankach.

– Cyberprzestrzeń jest naprawdę niebezpiecznym miejscem – jak widzieliście w tegorocznym demo z E3, było wielu ludzi, których pomoc jest konieczna, aby się tam dostać. Leżeliście w wannie pełnej lodu, ponieważ wasze ciało staje się CPU i potrzebujecie dużo mocy – powiedział Sasko. – Dostęp do cyberprzestrzeni uzyskuje się w określonych momentach fabularnych, a w niektórych przypadkach można ją eksplorować – dodał.

– Ale gra to nie tylko Night City – kontynuuje deweloper. – Wokół miasta rozlega się teren Badlands. Możesz opuścić Night City i zwiedzić ten obszar, zobaczyć, jak wygląda świat poza miastem i… wygląda bardzo surowo. Ale masz tam questy, zlecenia, które możesz zrobić, a także zostaniesz tam wysłany przez główną historię. Jest też kilka innych niespodzianek – mówi Paweł Sasko.

Premiera Cyberpunk 2077 została zaplanowana na 16 kwietnia 2020 roku. Gra ukaże się równocześnie na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%