Call of Duty Modern Warfare – ujawniono brutalne i wstrząsające sceny z kampanii fabularnej

Już wcześniej słyszeliśmy, że kampania fabularna w Call of Duty Modern Warfare ma przedstawić realizm wojny z całym swoim okrucieństwem, bez taryfy ulgowej. Wygląda na to, że deweloperzy dotrzymają słowa.

Organizacja ESRB, przyznająca w USA grom wideo kategorie wiekowe, wlepiła nadchodzącemu Call of Duty Modern Warfare znaczek M (powyżej 17 lat). W obszernej decyzji dokładnie wyjaśniono, dlaczego po tytuł nie powinni sięgać młodsi odbiorcy (dzięki VideoGamer).

Call of Duty Modern Warfare – kampania fabularna

Call of Duty: Modern Warfare jest określany jako miękki restart serii i powrót do realistycznych działań wojennych, a co za tym idzie, również ciężkich i trudnych momentów. Już demo gry na targach E3 pokazało, że podczas rozgrywki lekko nie będzie – musieliśmy wyeliminować terrorystów ukrywających się w kamienicy, w której widzieliśmy błagającą o życie kobietę twierdzącą, że jest zakładniczką, zanim… sięgnęła po detonator. W innej misji gracze wcielili się w młodziutkiego żołnierza ściganego przez Rosjanina – żeby go zabić, należało dźgnąć wroga trzykrotnie śrubokrętem.

Teraz ESRB opisuje, jakie inne brutalne akcje zobaczymy w kampanii fabularnej Call of Duty Modern Warfare, lecz zanim do nich przejdziecie, ostrzegamy przed spoilerami.

Modern Warfare obejmie misje polegające na ratowaniu zakładników, ucieczce / infiltracji stref wojennych i atakowaniu wroga, czyli chleb powszedni serii. W niektórych momentach losy innych postaci znajdą się w naszych rękach, kiedy to gracz zostanie poproszony o dokonanie wyborów wpływających na zachowanie wroga. Będziemy mogli na przykład wyciągnąć broń, by pogrozić rodzinie przesłuchiwanego przeciwnika, a wybierając niektóre opcje dialogowe, doprowadzimy do jego egzekucji.

Inna niewygodna sytuacja? W grze pojawią się sekwencje czasowe, kiedy to będziemy musieli pod presją zastrzelić terrorystów, lecz niestety, będziemy mogli przez pomyłkę zabić niewinnych ludzi. Również podczas wymian ognia poza takimi czasówkami, przez przypadek będziemy mogli uśmiercić cywilów.

W przerywnikach filmowych Call of Duty: Modern Warfare pojawiają się takie treści, jak zakładnik zabity przez kamizelkę wypełnioną materiałami wybuchowymi i cywile (w tym dzieci) zabite przez atak gazowy. Terroryści będą atakować lub zabijać dzieci (np. chłopca przetrzymywanego jako zakładnik; młode rodzeństwo zaatakowane we własnym domu).

Co więcej, nasza postać będzie poddana torturze zabronionej przez prawo międzynarodowe. Mowa o waterboarding’u, polegającym na wywołaniu wrażenia tonięcia i duszenia się u ofiary. Nieszczęśnika kładzie się pod lekkim kątem głową w dół, zakrywa twarz np. ręcznikiem i polewa wodą. Zakładnik nie tonie, ponieważ woda nie dostaje się do płuc (dzięki przechyłowi), lecz strasznie cierpi.

ESRB wspomina również o strzałach z karabinów snajperskich powodujących dekapitację lub odrywanie kończyn, a ponadto o niezwykle realistycznej wymianie ognia.

Warto również wspomnieć, że w sieciowym trybie Call of Duty: Modern Warfare jako killstreak pojawi się biały fosfor, którego zapalenie wywołuje dym (zatem ciężej nas dostrzec), ale również powoduje przerażające oparzenia skóry i prowadzi do niemal pewnej śmierci w przypadku wdychania. Organizacja Amnesty International uznała użycie broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej w wojnie domowej w Syrii za zbrodnię wojenną.

W multiplayerze pojawią się również odznaki nawiązujące do narkotyków oraz erotyki. Ponadto w grze usłyszymy wulgarny język i zobaczymy sporo krwi, co raczej jest oczywiste po tym, co przed chwilą przeczytaliście.

Oficjalna prezentacja kampanii fabularnej Call of Duty Modern Warfare ma nastąpić pod koniec września. Przypominamy, że przed nami drugi weekend testów beta Call of Duty Modern Warfare:

  • Beta z testami crossplay
    • 19-20 września (wczesny dostęp, PC oraz Xbox One; otwarta beta, PlayStation 4)
    • 21-23 września (otwarta beta, PlayStation 4, PC, Xbox One)

Call of Duty Modern Warfare – zwiastun bety

Premiera gry została zaplanowana na 25 października tego roku.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: