Pracownicy CD Projekt RED walczą o swoje i zapowiadają rewolucyjną zmianę

CD Projekt RED z pierwszym polskim związkiem zawodowym twórców gier
Newsy Rozrywka

Pracownicy CD Projekt RED zakładają pierwszy polski związek zawodowy zrzeszający twórców gier wideo. Oto ich postulaty i myśl przewodnia.

Związek Pracowników Branży Gier jest pierwszym tego typu zrzeszeniem w Polsce dotyczącym środowiska gamedevu. Powstał z inicjatywy pracowników CD Projekt RED, którzy chcą przede wszystkim stabilnego zatrudnienia, szacunku i równości. Na oficjalnej stronie związku czytamy, że ich celem jest “zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnienia, sprawiedliwego traktowania i przejrzystości warunków pracy”.

To odzew ze strony polskich twórców gier wideo na sytuacje, jaka obecnie dotyka branżę nie tylko globalnie, ale i lokalnie – na naszym polskim podwórku. W końcu wiele studiów jest zamykanych, firmy masowo zwalniają pracowników, a podobne problemy nie ominęły CDPR. Niedawno zarząd zdecydował o zwolnieniu około 9 procent pracowników. To dość sporo, więc z obawy o powtarzające się podobne sytuacje, powołano ZPBGW.

Manifest Związku Pracowników Branży Gier:

  1. Jesteśmy pracownikami wszystkich zawodów polskiej branży gier wideo. Chcemy wykonywać swoją pracę w bezpiecznych, godnych i uczciwych warunkach.
  2. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnienia, sprawiedliwego traktowania i przejrzystości warunków pracy.
  3. Chcemy to osiągnąć poprzez wzajemne wsparcie i dialog z pracodawcami, w którym będziemy silnym głosem reprezentujący potrzeby pracowników. Przedkładamy edukację i rozmowę nad konflikt.
  4. Reprezentujemy wszystkich pracowników branży gier od właściwej produkcji przez marketing i publishing po support i back-office. Jeśli pracujesz w firmie tworzącej gry, zapraszamy, niezależnie od nazwy twojego stanowiska.
  5. Jesteśmy organizacją demokratyczną. Nasi członkowie, poprzez dyskusje i głosowania, mają aktywny wpływ na strategię i bieżącą działalność związku.
  6. Zmieniamy się w miarę potrzeb, na bieżąco wyciągając wnioski z zebranych danych i feedbacku. Jest to dla nas szczególnie ważne teraz, na początku naszej działalności. Każda zmiana prowadzi do tego samego celu — jak najlepszego reprezentowania interesów pracowników polskiego gamedevu.
  7. Działamy jako niezależna sekcja pod skrzydłami OZZ Inicjatywa Pracownicza. Będąc częścią większych struktur, mamy dostęp do doświadczeń i wsparcia związkowców z Polski i zagranicy, zachowując jednocześnie niezależność celów i działania.

Z informacji na stronie dowiadujemy się, że zalążkiem jest Komisja Zakładowa przy CD PROJEKT S.A. Członkowie domagają się respektowania przede wszystkim czterech podstawowych wartości – srpawiedliwości, przejrzystości, demokracji i adaptacji. Zachęcają wszystkich polskich twórców gier wideo do dołączenia, nawet jeżeli obecnie nie posiadają pracy, a jej szukają.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie