CD Projekt postawi na ilość? Więcej gier, ale…

Polska spółka czuje się pewnie pod względem finansowym.

Na oficjalnym forum CD Projekt padło pytanie o motywy, jakimi spółka kierowała się podejmując decyzję o wypłacie dywidendy. Jeden z forumowiczów napisał wprost, że wolałby, gdyby firma zagospodarowała pieniądze na rozwój kolejnych projektów, zamiast wypłacać je inwestorom.

Katarzyna Szulc z CD Projekt zaznacza, że decyzja o wypłacie dywidendy była poprzedzona długą dyskusją wewnątrz spółki i jest poparta głęboką analizą wyników finansowych osiągniętych w ostatnich dwóch latach.

Przedstawicielka spółki tłumaczy, że na koniec 2016 roku poziom aktywów pieniężnych, ekwiwalentów i innych środków pieniężnych w Grupie Kapitałowej CD PROJEKT wyniósł 597,2 mln zł. – W oparciu o wiedzę dostępną na dziś oceniamy, iż wspomniany poziom gotówki zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe w przewidywalnej przyszłości oraz finansowanie nie tylko realizowanych przez nas aktualnie ale również planowanych na kolejne lata projektów. Staraliśmy się też uwzględnić bufory na sytuacje zupełnie dzisiaj nieprzewidywalne. Z drugiej strony cały czas mamy wiele planów biznesowych i pomysłów na przyszłość. Część z nich ujawniliśmy w Strategii na lata 2016 – 2021. Proponowana wypłata dywidendy to tylko kolejny etap na naszej drodze rozwoju – tłumaczy Katarzyna Szulc.

Z punktu widzenia gracza ważne jest oczywiście to, że CD Projekt dysponuje takimi środkami, iż bez problemu sfinansuje oczekiwany Cyberpunk 2077 i jeszcze zostanie na kolejne gry. Ciekawe też, o jakie nieujawnione pomysły na przyszłość może chodzić…

Przedstawicielka CD Projekt podkreśla, że strategia przyjęta przez firmę polega na tym, że w ramach działalności twórczej nie można jednocześnie pracować nad 10 fenomenalnymi dziełami, a wynik (również ekonomiczny) na jednym świetnym projekcie może dalece przewyższyć sumę wyników 10 średnich produkcji. Zatem lepiej pracować nad mniejszą liczbą tytułów i robić to porządnie.

Spółka jednak przyznaje: zwiększamy ilość projektów, o których myślimy oraz skalę naszego działania, ale staramy się to czynić w taki sposób, aby ilość nie odbiła się na jakości i w konsekwencji efektywności naszych działań.

Możemy zatem spodziewać się, że pewność finansowa CD Projekt przełoży się na większą liczbę gier powstających w tym samym czasie. Jest to oczywiście obarczone większym ryzykiem, lecz wiadomo, że nie wszystko zostanie zrzucone na barki obecnego zespołu. REDzi wciąż poszukują nowych rąk do pracy, ekipa się rozrasta. Oby jakość została zachowana!

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.