Call of Duty jest potęgą, ale nie na PlayStation. Na PC i Xbox też nie

Call of Duty jest szalenie popularne, ale nie na Xbox, PlayStation i PC
Mobile Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Call of Duty jest gigantyczną marką, ale nie aż tak kluczową dla PlayStation, jak pokazuje to Sony. Ba, nawet nie jest taka też dla Xboksa i PC.

Miliony graczy na różnych platformach co roku kupują kolejne części serii Call of Duty. Dziennie w różne tytuły z tej serii również mecze rozgrywają miliony użytkowników. Activision Blizzard może pochwalić się jednym z najpotężniejszych IP w historii. Nic więc dziwnego, że PlayStation tak obawia się (wedle ich narracji, w praktyce może być zupełnie inaczej) straty CoD-a na swoje konsole i dąży do zablokowania fuzji Microsoftu.

Call of Duty jest potężne, ale szczególnie na jednej platformie

W praktyce jednak sytuacja może być zgoła inna. Otóż Derek Strickland z TweakTown podzielił się w sieci danymi opartymi na niedawnych zeznaniach Bobby’ego Koticka, prezesa Activision. Wystarczy tylko spojrzeć na pierwszy wykres, aby dowiedzieć się, że CoD na PlayStation, PC i Xbox jest silną marką. Mimo wszystko nie aż tak silną, jak na… platformach mobilnych.

Wedle danych, dzienna liczba aktywnych użytkowników Call of Duty to aż 35,7 mln na urządzeniach przenośnych. Dla porównania na platformie PC jest to 17,5 mln, PlayStation – 11,2 mln i Xbox – 5,6 mln. Od razu widać, że Xbox jest wyraźnie w tyle, ale mimo narracji Sony, PlayStation nie może mówić, że CoD jest dla nich definiującą i kluczową marką. Jasne, jest ważny, ale liczba aktywnych graczy dziennie na PS to zaledwie ułamek całości.

Jeżeli chodzi o miesięczną liczbę użytkowników – dane brzmią bardzo podobnie. Gracze mobilni stanowią aż 49,98 mln, PC – 24,4 mln, PS – 15,68 mln, a Xbox – 7,84 mln. Warto też zaznaczyć, że niekoniecznie są to najbardziej prawidłowe dane, ale z pewnością takie, które mogą reprezentować stan faktyczny. “Większość graczy gra na telefonach. Następnie 25% gra na PC, a 15-16% na PlayStation i 7-8% na Xboksie” – podsumował Kotick w swoim oświadczeniu. Wynika z tego, że aż 51% graczy Call of Duty to osoby grające mobilnie.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie